PRZEGLĄD PRASY -- 3 lipca

HUTA 'OŁAWA' SA
03-07-2001, 08:47

Przegląd najważniejszych wiadomości, które ukazały się w prasie we wtorek 3 lipca z pominięciem umieszczonych już w serwisie Reutera:

RZECZPOSPOLITA

Zadłużenie polskich przedsiębiorstw za granicą wyniosło na koniec marca 29 miliardów 276 milionów dolarów i było o 2,2 procent większe niż na koniec 2000 roku. (s. B1)

Według analityków, przedział cenowy akcji Zakładów Azotowych Puławy ustalony przez skarb państwa na poziomie 35-40 złotych, jest wysoki. Pojawiają się obawy, że na akcje serii B popyt będzie niewielki. (s. B2)

Firma Haleks z Elbląga złożyła do Sądu Okręgowego w Warszawie pozew przeciwko Głównemu Urzędowi Ceł o zapłatę 50 milionów złotych odszkodowania. (s. B2)

Brytyjska firma NTC, we współpracy z Powszechnym Bankiem Kredytowym, opublikowała w poniedziałek po raz pierwszy miesięczny wskaźnik menadżerów logistyki (WML), będący odpowiednikiem publikowanego w Europie Zachodniej wskaźnika PMI. W czerwcu WML wyniósł 44 punkty, wobec 46,6 punktów w maju. (s. B2)

Utrata płynności finansowej przez Polski Monopol Loteryjny (PML) zmusiła go do złożenia wniosku o upadłość. Mimo to w tym tygodniu do PML ma trafić ponowna oferta budowy systemu on-line. (s. B4)

Na koniec drugiego kwartału zadłużenie z tytułu emisji krótkoterminowych papierów dłużnych (KPD) wyniosło ponad 11 miliardów złotych. Rekordowa była sprzedaż KPD w czerwcu i osiągneła ponad 6,1 milardów złotych. (s. B5)

GAZETA WYBORCZA

Wkrótce abonenci sieci komórkowej Era będą mogli korzystać z połączeń telefonicznych przerywanych reklamami, za to dziesięciokrotnie tańszych niż normalnie. Wprowadzenia jeszcze w tym roku podobnej usługi nie wyklucza Centertel. (s. 16)

W poniedziałek liderzy SLD przedstawili minister skarbu Aldonie Kameli- Sowińskiej 21 pytań. Od odpowiedzi na te pytania uzależnili poparcie przez SLD wniosku o votum nieufności wobec pani minister. (s. 16)

W środę Urząd Nadzoru nad Funduszami Emerytalnymi oficjalnie zaprezentuje średnią stopę zwrotu funduszy emerytalnych. (s. 17)

Naczelny Sąd Administracyjny uznał w poniedziałek, że kopalnie nie muszą płacić podatku od nieruchomości od podziemnych wyrobisk. Spółki węglowe zaoszczędzą dzięki temu 600 milionow złotych. (s. 17)

PRAWO I GOSPODARKA

Polska zajęła 21 miejsce na 26 sklasyfikowanych państw w rankingu "Wskaźnik przygotowania do przyszłości" zaprezentowanym w Salzburgu. Wskaźnik ukazuje przygotowanie do stawienia czoła wyzwaniom gospodarczym, politycznym i społecznym XXI wieku. (s. 1, 5)

Prawdopodobnie do końca tego tygodnia ministerstwo skarbu zdecyduje o ponownym zaproszeniu do rokowań w sprawie prywatyzacji Elektrociepłowni Tychy. (s. 1, 2)

W 2001 roku Rafineria Czechowice osiągnie zysk netto w wysokości około 19,5-20 milionów złotych, zapowiadają przedstawiciele spółki. (s. 4)

PARKIET

Na wypłatę dywidend za rok 2000 zdecydowało się 22,7 procent emitentów. Łącznie do akcjonariuszy z tytułu dywidend trafi ponad 1,35 miliardów złotych, czyli blisko dwukrotnie więcej niż rok wcześniej. (s. 1, 8) Minister skarbu Aldona Kamela-Sowińska zapowiedziała w Salzburgu, że jeżeli konsorcjum z France Telecom na czele nie kupi do 31 lipca 10 procent akcji TPSA, to ministerstwo skarbu przeprowadzi drugą publiczną ofertę do 30 procent akcji polskiej społki. (s. 2)

PULS BIZNESU

Stalexport zaproponował, aby postępowaniem układowym z wierzycielami objęto także pięcioletnie obligacje zamienne warte 32 milionów dolarów. (s. 5)

Do końca sierpnia bieżącego roku TPSA wybierze jeden system bilingowy, który zastąpi cztery funkcjonujące obecnie. Według gazety praktycznie przesądzone jest, że system o wartości 600 milionów złotych dostarczy francuski Sofrecom. (s. 10)

Spółka Cersanit otworzy we wtorek nowy zakład produkcji płytek ceramicznych, terakoty i gresu Cersanit III w Wałbrzyskiej SSE. Koszt inwestycji wyniósł 150 milionów złotych. (s. 11)

J.W. Construction złoży swój prospekt emisyjny w KPWiG w lipcu tego roku. Debiut na parkiecie moze nastąpić jeszcze w tym roku, ale zależy to od koniunktury. (s. 15)

Reuters nie potwierdzał wszystkich powyższych informacji.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: HUTA 'OŁAWA' SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / PRZEGLĄD PRASY -- 3 lipca