PRZEGLĄD PRASY -- 3 stycznia

ZAKŁAD PRZETWÓRSTWA HUTNICZEGO STALPRODUKT SPÓŁKA AKCYJNA
opublikowano: 03-01-2001, 08:47

Oto przegląd najważniejszych wiadomości, które ukazały się w polskiej prasie w środę 3 stycznia:

RZECZPOSPOLITA

Deficyt obrotów bieżących wyniósł w listopadzie 320 milionów dolarów, podał Narodowy Bank Polski (NBP). Na spadek deficytu wpłynął wzrost eksportu do ponad 2,7 miliarda dolarów, najwyższego poziomu od lipca 1998 roku. (s. B1)

TPSA zaskarżyła decyzję ministra łączności w sprawie ustalenia zasad rozliczeń między operatorami w telefonii międzymiastowej. Również Netia zażądała ponownego rozpatrzenia wniosków dotyczących koncesji na UMTS. (s. B1)

Wzrost cen węgla kamiennego o ponad 60 procent na giełdach światowych spowodował, że jego eksport stał się opłacalny zarówno dla firm handlowych, jak i samych kopalń. Węglokoks ocenia, że najbardzej perspektywiczne dla eksportu są bliskie rynki europejskie m.in. austiacki, czeski, słowacki, niemiecki i skandynawski. (s. B3)

Poznańska fabryka łożysk tocznych szwedzkiej grupy SKF podwoiła produkcję w ciągu dwóch lat i osiągneła zysk. Jest to efekt przeprowadzonej restrukturyzacji i nakładów inwestycyjnych o wartości ponad 100 milionów złotych. (s. B4)

Holenderska firma Van Den Brink, główny akcjonariusz Cegielni Olsztyńskich prowadzi rozmowy z inwestorami zainteresowanymi kupnem zakładów ceramiki budowlanej należącymi do grupy Cegielni Olsztyńskich. (s. B4)

Zadłużenie z tytułu emisji krótkoterminowych papierów dłużnych było na koniec ubiegłego roku rekordowo wysokie i wyniosło prawie 10,7 miliarda złotych, czyli wzrosło w porównaniu z końcem 1999 roku o 53 procent. (s. B6)

GAZETA WYBORCZA

W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2000 roku Polacy rozpoczeli budowę około 90 tysięcy mieszakań, czyli o 0,4 procent mniej niż w analogicznym okresie 1999 roku. (s. 21)

W tym roku po raz ostatni obowiązuje bezcłowy kontyngent na samochody wyprodukowane w Unii Europejskiej. Rząd ustanowił kontygent na 45.750 sztuk nowych samochdów. Od 2002 roku nie będzie ceł importowych na auta wyprodukowane w Europie. (s. 21)

Ustawa Prawo Telekomuniakcyjne, która 1 stycznia 2001 roku weszła w życie przewiduje likwidację koncesjonowania usług telekomunikacyjnych, ich liberalizację za dwa lata i powołanie Urzędu Regulacji Telekomunikacji. (s. 23)

Optimus sprzedał 31 grudnia 2000 roku spółce Pro Futuro za 45 milionów złotych swój warszawski biurowiec. W najbliższych tygodniach nowosądecka spółka prawdopodobnie pozbędzie się kolejnych nieruchomości, wartych w sumie kilkadziesiąt milionów dolarów. (s. 24)

PRAWO I GOSPODARKA

Eksport węgla spadł w zeszłym roku o dwa miliony ton do poziomu 23 milionów ton. (s. 2)

Firmy przeznaczyły w 2000 roku na środki trwałe stosunkowo małe kwoty, które były tylko trzy procent wyższe niż w roku poprzednim, szacuje Centrum Studiów Strategicznych. Popyt inwesycyjny wyraźnie zmniejsza się do dwóch lat. ( s. 3)

Grupa Żywiec zamierza dokonać w najbliższym czasie pełnej integracji wchodzących w jej skład Browarów Warka i Elbrewery. (s. 17)

PARKIET

Nadzwyczajne Walne Zgromnadzenie Akcjonariuszy Chemiskóru zmieniło nazwę firmy na 4 Media i zgodziło się, by spółka wyemitowała ponad 16 milionów nowych akcji, więcej niż pierwotnie planowano. (s. 3)

Tonsil zawarł umowę dotyczącą restrukturyzacji z Bankiem Śląskim. Umowa będzie obowiązywać, gdy Tonsil zawrze analogiczne porozumienie z Pekao SA. (s. 6)

PULS BIZNESU

Polskie Sieci Elektroenergetyczne zamierzają w 2001 roku uporządkować portfel inwestycji telekomunikacyjnych, uruchomić dobowo-godzinny rynek bilansujący i wdrożyć system opłat kompensacyjnych. Spółka zamierza zainwestować w tym roku około 400 milionów złotych głównie w budowę i modernizację sieci przesyłowych. (s. 6)

Amerykański Greenbrier i szwajcarski AAE zamierzają konkurować z zakładami taborowymi o kontrakt wartości 285 milionów złotych na dostawę tysiąca węglarek dla Cargo PKP. (s. 8)

Reuters nie potwierdzał wszystkich powyższych informacji.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ZAKŁAD PRZETWÓRSTWA HUTNICZEGO STALPRODUKT SPÓŁKA AKCYJNA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / PRZEGLĄD PRASY -- 3 stycznia