PRZEGLĄD PRASY -- 30 marca

opublikowano: 30-03-2001, 08:52

Po słabym otwarciu na skutej braku agresywnej obniżki stóp przez FED rynek zaczął gwałtownie piąć się w górę pomimo słabej koniunktury na giełdach zachodnioeuropejskich. Przyczyniły się do tego m. in. dwie informacje. Indeks Ifo obrazujący nastroje wśród niemieckich przedsiębiorstw spadł w lutym do 94,9 pkt, tj. najniższego poziomu od lipca 1999 roku – więcej niż oczekiwał rynek. Wskazuje to, iż w Niemczech może dojść do istotnego spowolnienia w gospodarce, chociaż z drugiej strony daje nadzieje na obniżkę stóp procentowych przez EBC. Niekorzystną dla rynków informacją była sugestia Moody, iż może obniżyć rating kredytowy Deutsche Telekom. Jednak stosunkowo szybko niezależność naszego rynku się skończyła i stopniowo zaczął on zniżkować wraz z coraz gorszą koniunkturą w Europie. Dopiero brak negatywnej reakcji giełd zagranicznych na dane makroekonomiczne w USA, które były nieznacznie wyższe do oczekiwanych spowodował, iż rynek odrobił część strat i WIG –20 ostatecznie stracił 0,8%. Inflacja CPI w lutym w USA wyniosła 0,3%. W identycznym stopniu wzrosła inflacja bazowa tj. z wyłączeniem cen energii i żywności. Wśród największych spółek ponownie pozytywnie wyróżnił się Elektrim. Może to wynikać z faktu, iż Polska Telefonia Cyfrowa spółka kontrolowana m.in. przez Elektrim odnotowała w ubiegłym roku – według międzynarodowych standardów rachunkowości - 97,7 mln zł zysku. Wynik ten należy generalnie uznać za lepszy od spodziewanego. Ponadto według informacji „WSJE” Vivendi na przyszłotygodniowym spotkaniu Rady Nadzorczej będzie dążyło do zwolnienia Zarządu Elektrimu i ma poparcie 4 z 7 członków RN.

W lutym bezrobocie w Polsce zwiększyło się do 15,8%. Był to ósmy miesiąc z kolei, w którym wzrosła liczba bezrobotnych. Jest to cena jaką się płaci za proces dezinflacji.

Rynek wykazuje ochotę do istotniejszej korekty ostatnich spadków. Niemniej jednak w dalszym ciągu przeszkadza mu sytuacja na rynku amerykańskim i od tego czy wybroni się on przed głębszymi spadkami zależy koniunktura u nas.

<p><b>Artur Szymecki

Departament Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego

Dom Inwestycyjny BRE Banku S.A.</b><p>

<img src=”wykresy/di bre banku.gif”>

<i>Powyższy tekst stanowi wyraz osobistych opinii i poglądów autora i nie stanowi rekomendacji kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych</i>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu