PRZEGLĄD PRASY -- 30 października

Sebastian Gawłowski
opublikowano: 30-10-2003, 08:01

Przegląd najważniejszych wiadomości, które ukazały się w polskiej prasie w czwartek, 30 października. RZECZPOSPOLITA

Zaniechanie programu ograniczenia wydatków spowoduje krach finansów publicznych, a to w największym stopniu dotknie najuboższych - powiedział wicepremier Jerzy Hausner. Według niego brak reformy nie skończy sie klęską rządu, lecz doprowadzi do klęski narodowej. (s.B2)

Według prognoz Komisji Europejskiej pierwsze dwa lata w Unii przyniosą coraz szybszy wzrost polskiej gosodarki. Nasze przedsiębiorstwa są na tyle wydajne, że wytrzymają otwartą konkurencję jednolitego rynku. Ceną będzie radykalna restrukturyzacja w wielu firmach, przez co bezrobocie utrzyma się na rekordowo wysokim poziomie. (s.B3)

Air Polonia, linia lotnicza wyspecjalizowana dotychczas w obsłudze lotów czarterowych, otrzymała zgodę polskich i brytyjskich władz lotniczych na loty z Polski do Wielkiej Brytanii. W ciągu najbliższych kilku dni firma zamierza ogłosić szczegóły dotyczące nowych połączeń. (s.B4)

W piątek upływa termin składania ofert na zakup od Polskich Sieci Elektroenergetycznych pakietu akcji Tel-Energo, operatora telekomunikacyjnego. Oferty złożyły dwie firmy - Netia i Energis. Netia jest gotowa kupić Tel-Energo za gotówkę,

Energis chciałby zapłacić Polskim Sieciom własnymi akcjami. (s. B5)

GAZETA WYBORCZA

Polska może z przyszłego budżetu Unii dostać niemal 100 miliardów euro w ciągu siedmiu lat. Do wspólnej kasy w Brukseli włożymy trochę ponad 20 miliardów - wynika z dokumentu przygotowanego przez ekspertów z jednego z państw Unii do ktrego dotarła "Gazeta". (s.19)

Rada Politki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych. Nie obawia się powrotu inflacji, niepokoi ją wzrost rentowności skarbowych papierów wartościowych i spadek kursu złotego do euro. Im szybciej przyjmiemy plan cięć Hausnera, tym szybciej uspokoi się sytuacja na rynkach walutowych - powiedział Leszek Balcerowicz. (s.20)

PARKIET

Commercial Metal, firma zależna od amerykańskiego Commercial Metals Company, może kupić akcje Huty Zawiercie. Większościowym udziałowcem huty jest Impexmetal. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wyraziło wczoraj zgodę na zakup. (s.1)

Towarzystwo Ubezpieczeń w Rolnictwie i Gospodarce Żywnościowej Agropolisa stało się kartą przetargową w negocjacjach pomiędzy Kulczyk Holding a belgijską grupą bankowo-ubezpieczeniową KBC. Belgowie chcą być większościowym akcjonariuszem giełdowej Warty. (s.1)

NTT System, jeden z największych polskich producentów komputerów, chce w pierwszym półroczu 2004 roku zadebiutować na parkiecie. Spółka rozpoczęła już przygotowywanie prospektu emisyjnego i podpisała umowę z biurem maklerskim. (s.4)

PULS BIZNESU

Na rynek usług kredytowych wchodzi kolejny gracz, wrocławki Powszechny Dom Kredytowy. W ciągu trzech lat firma chce zostać liderem wśród pośredników. Większośc akcji spółki o kapitale zakładowym 1 miliona złotych należy do RB Investcom. Firma rozpocznie działalność na poczatku stycznia. (s.6)

Reuters nie potwierdzał wszystkich powyższych informacji. ((Autor: Małgorzata Gocłowska; Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / PRZEGLĄD PRASY -- 30 października