Przegląd prasy - 5 maja

05-05-2004, 08:37

Przegląd najważniejszych wiadomości, które ukazały się w polskiej prasie w środę, 5 maja:

Rada Ministrów rozważała uzuzpełnienie planu Jerzego Hausnera, poinformował na konferencji prasowej Dariusz Jadowski, rzecznik prasowy rządu. Przyznał jednak, że nie chodzi o zwiększenie skali oszczędności budżetowych, ale uzupełnienie programu o propozycje związane z większym zabezpieczeniem społecznym osób najbiedniejszych.

RZECZPOSPOLITA, s.B2

Polska przesłała do międzynarodowego trybunału odpowiedź na argumenty Eureko, zarzucającego krajowi złamanie umowy prywatyzacyjnej PZU. Według informacji Rzeczpospolitej, wcześniej strona polska wnioskowała o przesunięcie terminu odpowiedzi, jednak bezskutecznie. Jednym z argumentów Polski miała być dymisja rządu.

RZECZPOSPOLITA, s.B7

W wywiadzie dla Trybuny Izabela Jaruga-Nowacka, wicepremier w rządzie Marka Belki, powiedziała, że nie sądzi, by "panu Hausnerowi zależało na czymś innymi" niż jej. Wicepremier dodała, że "dołoży wszelkich starań, żeby prowadzić dialog z premierem Hausnerem".

TRYBUNA, s.2

Donald Tusk, lider Platformy Obywatelskiej (PO) i wicemarszałek Sejmu, powiedział w wywiadzie dla Życia Warszawy, że "rząd pana Belki jest kolejną - po małym liftingu - wersją rządu SLD, bez nadziei na poprawę jakości pracy i poziomu przyzwoitości".

ŻYCIE WARSZAWY, s.14

Warunki działania na polskim rynku nie sprzyjają rozwojowi konkurencyjności przedsiębiorstw, wynika z raportu opublikowanego przez szwajcarski instytut biznesu IMD. Zdaniem autorów, od kilku lat sytuacja Polski pogarsza się. Zajmuje ona teraz 57 miejsce wśród 60 państw i regionów, których konkurencyjność bada IMD.

RZECZPOSPOLITA, s.B1

Od soboty dostępu polskiej żywności do unijnego rynku 450 milionów konsumentów nie bronią już normy sanitarne, cła i kontyngenty. Polscy producenci podpisują kontrakty, dzięki którym Polska może jeszcze w tym roku podwoić sprzedaż do krajów dawnej UE.

RZECZPOSPOLITA, s.A1, B3

Polska jest największym, szacowanym na blisko cztery miliardy euro rynkiem IT wśród nowych państw Unii. W Polsce działają duże, konkurujące z oddziałami światowych koncernów rodzime firmy informatyczne. Są spore szanse, że sektor informatyczny da polskiej gospodarce impuls do szybszego rozwoju.

RZECZPOSPOLITA, s.A1, B1

ComArch miał w pierwszym kwartale 37,2 miliona złotych przychodów ze sprzedaży - czyli 47 procent więcej niż przed rokiem - i wypracował dwa miliony złotych zysku netto. Janusz Filipiak, prezes spółki, uważa, że nie ma podstaw do korygowania planów finansowych na ten rok, zakładających 20-procentowy wzrost obrotów i wynkiku netto.

PARKIET, s.5

Włoskie Recordati zarzuca zarządom Polfy Kutno i amerykańskiego Ivaksu naruszenie zasad uczciwego obrotu i kunkurencji w zakresie publicznego obrotu papierami wartościowymi. Obie spółki nie zgadzają się ze stanowiskiem włoskiej firmy.

PARKIET, s.4

Wiele wskazuje na to, że HP zrezygnował z planów przejęć w Polsce. Jedna z najwiekszych na świecei korporacji IT podziękowała KPMG za współpracę przy akwizycjach w Polsce.

PULS BIZNESU, s.12

W Stoczni Gdynia odkryto dokumenty, które mogą świadczyć o tajnych inwestycjach na giełdzie w Londynie dokonywanych przez dawane władze firmy. Prokuratura już je bada. Informator Gazety z władz stoczni powiedział, że w firmie obowiązywała "podwójna księgowość", a o niektórych operacjach finansowych nie ma wzmianki w raportach.

GAZETA WYBORCZA, s.20

Canal+Cyfrowy, właściciel płatnej telewizji Canal+ i platformy cyfrowej Cyfra+, planuje w tym roku około 6-procentowy wzrost liczby abonentów. Spółka, która w 2003 roku pierwszy raz uzyskała dodatni wynik operacyjny, ten rok może już zakończyć zyskiem netto.

RZECZPOSPOLITA, s.B4

Jeszcze w tym miesiącu może powstać spółka, która stanie się w przyszłości operatorem naziemnej telewizji cyfrowej DVBT (Digital Video Broadcasting-Terrestial) w Polsce. Jej udziałowcami mają zostać najwięksi nadawcy telewizyjnymi: Telewizja Polska, Polsat i TVN.

PULS BIZNESU, s.6

W kwietniu dodatni wzrost wartości jednostki rozrachunkowej zanotowały te OFE, które mają w portfelach akcyjnych akcje małych średnich spółek. Najlepsze wyniki osiągnęły fundusze Peako, Polsat oraz Bankowy. W kwietniu aktywa OFE przekroczyły 50 miliardów złotych.

RZECZPOSPOLITA, s.B7

Na piątkowym posiedzeniu rząd nie zajął się sprawą dokapitalizowania Krajowej Spółki Cukrowej (KSC). Ministerstwo skarbu zamierza podwyższyć kapitał firmy akcjami giełdowej spółki kontrolowanej przez skarb państwa. Jej nazwa została utajniona, ale nieoficjalnie PB podaje, że chodzi o Kopex, a wartość dokapitalizowania to około 60 milionów złotych.

PULS BIZNESU, s.9

Do końca kwietnia Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) zawarła ponad 10.600 współfinansowanych w ramach SAPARD umów dotyczących inwestycji w gospodarstwach rolnych. Chodzi głównie o zakup maszyn rolniczych. Przyczyną jest wprowadzona od 1 maja 22-procentowa stawka VAT. RZECZPOSPOLITA, s.B3

FTSE, niezależna firma wyznaczająca i publikująca indeksy giełdowe, wprowadziła do swego zestawu nowy wskaźnik: FTSE New EU, czyli indeks odzwierceidlający koniunkturę na giełdach 10 nowych członków UE. Wartość indeksu jest publikowana co minutę w każdy dzień roboczy od 9.00 do 17.30.

RZECZPOSPOLITA, s.B7

Reuters nie potwierdzał wszystkich powyższych informacji.

((Autor: Adrian Krajewski; Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Przegląd prasy - 5 maja