PRZEGLĄD PRASY -- 6 października

Anna Bytniewska
06-10-2003, 07:56

Przegląd najważniejszych wiadomości, które ukazały się w polskiej prasie w poniedziałek, 6 października.

RZECZPOSPOLITA

Resort finansów uspokaja - szanse na oszczędności w budżecie mogą pojawić się w trakcie prac parlamentarnych. Posłowie twierdzą, że Sejm dokonuje zwykle tylko przesunięć w wydatkach, a nie cięć i że ich skala przekracza 1,5 procent budżetu. Na odejściu od waloryzacji i indeksacji części świadczeń i wydatków można by "zyskać" prawie siedem miliardów złotych. (s.B1)

Przez lata ekonomiści zarzucali nam, że choć jesteśmy krajem mniej rozwiniętym niż Czechy i Węgry, to zarabiamy więcej. Podkreślali przy tym, iż odbija się to niekorzystnie na konkurencyjności polskich firm. Ale ten okres naszej płacowej dominacji już się skończył. Czesi zarabiają dziś przeciętnie więcej niż Polacy. (s.B3)

Ponad 5,65 z 80 do 100 milionów złotych, jakich oczekuje z emisji akcji z serii G warszawska spółka informatyczna Ster-Projekt, ma być przeznaczona na przejęcie innych firm. Równocześnie planowana jest emisja akcji imiennych serii F związanych z programem opcji dla zarządu. (s. B4)

Polscy menadżerowie są bardziej pragmatyczni, przedsiębiorczy i szybciej podejmują decyzje niż ich zachodnioeuropejscy koledzy - wynika z badań przeprowadzonych przez firmę Roland Berger. (s.B8)

GAZETA WYBORCZA

Jeżeli rząd nie zniesie ceł na zboża, grozi nam lawinowy wzrost cen pieczywa, drobiu i wieprzowiny. Według ostatnich danych Głównego Urzędu Statystycznego, w tym roku polscy rolnicy zebrali o blisko 3 miliony ton, czyli o 12 procent mniej zboża niż w roku ubiegłym. (s.24)

Problem z cięciami budżetowymi nie leży w sferze ich wykonalności, ale w "warstwie relacji polityczno-społecznych" - mówi wiceminister finansów Wasilewska-Trenkner. Zdaniem wiceminister cięcia wydatków budżetowych w przyszłym roku mogłyby wynieść nawet 3,5-3,7 miliarda złotych. (s.26)

PULS BIZNESU

Stanisław Dobrzański, szef Polskich Sieci Elektroenergetycznych, mówi, że przejęcie litewskiej spółki dystrybucyjnej RTS to zaledwie wstęp do ekspansji regionalnej. Pieniądze na inwestycję mogą pochodzić między innymi ze sprzedaży akcji Polkomtelu. Tyle że nie jest pewne, czy transakcja dojdzie do skutku, bo za sznurki pociąga Skarb Państwa. (s.5)

Polskie firmy motoryzacyjne ruszają na podbój Wschodu. O zwiększeniu montażu aut na Ukrainie myśli Iberia Motor Company, znany na Polskim rynku importer samochodów hiszpańskiej marki Seat. (s.7)

Reuters nie potwierdzał wszystkich powyższych informacji. ((Autor: Małgorzata Gocłowska; Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bytniewska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / PRZEGLĄD PRASY -- 6 października