PRZEGLĄD PRASY -- 7 stycznia

Reuters
07-01-2002, 08:00

Przegląd najważniejszych wiadomości, które ukazały się w polskiej prasie w poniedziałek, 7 stycznia. RZECZPOSPOLITA Polska zrezygnowała z realizacji siedemnastu celów, których wykonanie uzgodniła z NATO w 2000 roku. Zamiar taki strona polska zgłosiła w ramach rocznego przeglądu obrony sojuszu północnoatlantyckiego, co spowodowało zaniepokojenie w jego Kwaterze Głównej. (s

Przegląd najważniejszych wiadomości, które ukazały się w polskiej prasie w poniedziałek, 7 stycznia.

RZECZPOSPOLITA

Polska zrezygnowała z realizacji siedemnastu celów, których wykonanie uzgodniła z NATO w 2000 roku. Zamiar taki strona polska zgłosiła w ramach rocznego przeglądu obrony sojuszu północnoatlantyckiego, co spowodowało zaniepokojenie w jego Kwaterze Głównej. (s.A1)

Tylko 12 procent Polaków twierdzi, że odłożyło w ubiegłym roku jakieś pieniądze. Rok wcześniej zadeklarowało tak 20 procent społeczeństwa. Według statystyk w 2001 roku oszczędności ludności w funduszach inwestycyjnych, obligacjach i bankach wzrosły o jedną czwartą mniej niż w 2000 roku. (s.B1)

Komisja Europejska najprawdopodobniej zaproponuje utworzenie specjalnego funduszu na restrukturyzację obszarów wiejskich w Polsce i innych krajach kandydackich, aby częściowo zrekompensować ograniczenie o ponad trzy czwarte dopłat bezpośrednich dla rolników. (s.B3)

W końcu grudnia 2001 roku OFE dysponowały aktywami o wartości 19,4 miliarda złotych, co oznacza wzrost o około 96 procent w stosunku do końca 2000 roku. W tym samym czasie wartość akcji notowanych na GPW, znajdujących się w portfelach OFE zwiększyła się z 3,19 miliarda do 5,39 miliarda złotych. (s.B5)

GAZETA WYBORCZA

W najbliższych dniach okaże się, czy Kraków ostatecznie straci największego inwestora, firmę Tishman Speyer Properties, która za blisko 700 milionów dolarów miała wokół dworca kolejowego zbudować dzielnicę handlowo- usługową. (s.20)

Wicepremier Jarosław Kalinowski uważa, że Polityka Rady Polityki Pieniężnej (RPP) nie służy poprawie kondycji polskiej gospodarki. Twierdzi też, iż projekt rozszerzenia składu RPP powinien zyskać poparcie SLD. (s.21)

Komisja Robocza ds. Polski - UE - USA przesłała polskiemu rządowi list, w którym napisała, że prywatyzacja i modernizacja sektorów energetycznego, paliwowego, transportowego i informacyjnego postępują zbyt wolno, co powoduje zaniepokojenie inwestorów. Komisja zawarła propozycje reform tych sektorów. (s.21)

Wiceminister gospodarki Marek Kossowski powiedział, że w najbliższą środę i czwartek w Moskwie będą prowadzone rozmowy na temat polsko- rosyjskiej współpracy w gazownictwie. Jeżeli nie dojdzie do uzgodnienia stanowisk, następne spotkanie powinno się odbyć w Warszawie przed 16 stycznia. (s.21)

Marszałek Sejmu Marek Borowski uważa, że rząd powinien odstąpić od publicznego wyznaczania skali obniżki stóp procentowych oraz wstrzymać się od poparcia dla poselskiego projektu zmiany ustawy o NBP. RPP, zdaniem marszałka, powinna natomiast uwzględnić realia, które "aż kłują w oczy." (s.26)

PULS BIZNESU

17 stycznia Elektrownia Bełchatów II ogłosi przetarg na budowę bloku energetycznego o mocy 833 MW. Inwestycja jest warta około 850 milionów euro. Kredytowaniem przedsięwzięcia kwotą ponad 500 milionów euro są zainteresowane banki EBOiR i EBI. (s.3)

Niemiecki Ruhrgas stara się o zakup Szczecińskiej Energetyki Cieplnej oraz rozważa przejęcie mniejszościowego pakietu ZE Dolna Odra i udział w prywatyzacji spółek PGNiG. Plany Niemców mogą postawić w trudnej sytuacji konkurencyjny projekt dostaw gazu konsorcjum LNG. (s.4)

Rada wierzycieli Daewoo Motor Polska, lubelskiego producenta aut dostawczych, zdecydowała o wydzieleniu z majątku firmy dwóch spółek pracowniczych - kuźni i odlewni. Mają one zacząć działać od 1 lutego. Obecnie syndyk szuka inwestorów dla tych spółek. (s.5)

Jeszcze w tym półroczu BPH i PBK ma zamiar sprzedać brytyjskiemu partnertowi w spółce udziały w Royal PBK. Niwykluczone, że w ciągu dwóch lat dojdzie do fuzji DM PBK i CA IB Securities. Z grupy mogą natomiast zniknąć spółki TFI i zarządzania aktywami, dla których poszukiwany jest inwestor. (s.6)

Mniejszościowi akcjonariusze Stomilu Olsztyn chcą wystąpić do zarządu spółki o odszkodowanie. Ich zdaniem władze firmy i Michelin, jej główny akcjonariusz, działają na szkodę spółki. Władze Stomilu tradycyjnie odpierają zarzuty. (s.7)

We wtorek sąd przesłucha zarząd Elektrimu. Sąd będzie miał do rozpatrzenia dwa wnioski: pierwszy, kierowany przez szefów spółki, dotyczący postępowania układowego i drugi, pochodzący od wierzycieli, którzy chcą upadłości firmy. (s.7)

Brytyjski Rotch Energy, ubiegający się o przejęcie kontroli nad Rafinerią Gdańską, zaprosił do współpracy Marka Profusa, szefa Profus Management. Decyzja w sprawie ewentualnego utworzenia współnego konsorcjum ma zapaść do połowy stycznia. (s.8)

Reuters nie potwierdzał wszystkich powyższych informacji.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Reuters

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / PRZEGLĄD PRASY -- 7 stycznia