Przejmowanie furtki do eksportu leków

Beata Chomątowska
opublikowano: 21-11-2006, 00:00

Ciech Polfa, czyli eksporter leków, ma wejść w skład państwowej grupy lekowej. Jest nam po drodze — mówią zainteresowani.

Do końca przyszłego roku do Polskiego Holdingu Farmaceutycznego (PHF) powinna dołączyć Ciech Polfa, która obecnie należy do giełdowej grupy Ciech. Taki plan mają przedstawiciele trzech spółek, którzy podpisali niedawno list intencyjny dotyczący współpracy. PHF odkupiłby od Ciechu 100 proc. akcji Ciechu Polfy i przejął jej znak towarowy, którym spółka posługuje się na rynkach zagranicznych. W ten sposób Ciech Polfa stałaby się „ramieniem eksportowym” holdingu. Dziś połowę wartości jego eksportu stanowi eksport gotowych leków z trzech Polf (Warszawa, Tarchomin, Pabianice), wchodzących w skład PHF. Główne kierunki sprzedaży to Europa Środkowa, kraje byłego ZSRR, a także Wietnam.

Znana melodia

Pomysł zbliżenia Ciechu do firm farmaceutycznych, które pozostały w rękach państwa, nie jest nowy. Początkowo planowano nawet konsolidację wokół Ciechu tej części branży. Potem koncepcja nieco się zmieniła. Ciech Polfa miała stać się częścią nowo powstającego holdingu, a Ciech w zamian otrzymać jego akcje. Ostatecznie jednak PHF utworzyły tylko trzy Polfy: Warszawa, Pabianice i Tarchomin. Potem trwały przymiarki do połączenia Ciechu Polfy z Polfą Warszawa, uchodzącą za najsilniejszą spośród holdingowych spółek. Do podpisania umowy jednak nie doszło.

Skazani na siebie

Marcin Dobrzański, prezes Ciechu Polfy, nie ukrywa, że spółce jest bardzo po drodze z holdingiem.

— Na pewno łatwiej będzie się nam rozwijać w ramach PHF, z którym od dawna współpracujemy. Jesteśmy sobie potrzebni, a działalność obu firm się uzupełnia — mówi Marcin Dobrzański.

Jerzy Milewski, prezes PHF, podkreśla, że spółki nie mają jeszcze dokładnego harmonogramu konsolidacji. Najwcześniej mogłoby dojść do niej w II kw. 2007 r.

— Przygotowujemy dopiero dokumenty i memorandum — mówi szef PHF.

Zarząd PHF przygotowuje też zmiany w statutach trzech Polf, które mogłyby mu ułatwić kolejne ruchy na drodze do ściślejszej integracji holdingu. Miał je przedstawić podczas wczorajszego posiedzenia rady nadzorczej, ale okazało się, że niektóre propozycje muszą być jeszcze zaakceptowane przez skarb państwa. Kolejne posiedzenie rady zaplanowano na przyszły poniedziałek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Beata Chomątowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy