Przekreślony kłos sposobem na biznes

opublikowano: 18-12-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Botanika Farm to firma rodzinna, która zajmuje się przetwórstwem surowców roślinnych, produkcją zdrowej żywności oraz ziołowych suplementów diety.

2. miejsce województwo dolnośląskie - Botanika Farm

Konkretny plan:Prognozujemy że w ciągu 2-3 lat zwiększymy rozmiar naszego biznesu z 30 mln do 100 mln zł przychodu rocznie – deklaruje Bartosz Radziszewski, prezes Botanika Farm – na zdjęciu w środku, w towarzystwie Moniki Mroczek - menedżer jakości i Rafała Żuryka, kierownika produkcji.
Konkretny plan:Prognozujemy że w ciągu 2-3 lat zwiększymy rozmiar naszego biznesu z 30 mln do 100 mln zł przychodu rocznie – deklaruje Bartosz Radziszewski, prezes Botanika Farm – na zdjęciu w środku, w towarzystwie Moniki Mroczek - menedżer jakości i Rafała Żuryka, kierownika produkcji.

Historia rozpoczęła się w 2004 r. od powołania pierwszej firmy produkującej komponenty kukurydziane dla przemysłu spożywczego. W 2008 r. została sprzedana inwestorowi branżowemu z Francji. Botanika Farm jest niejako kontynuacją rozpoczętej wtedy tradycji rodzinnej. Powstała z inicjatywy dwóch braci Rafała i Bartosza Radziszewskich w 2018 r.

Firma rozpoczęła działalność od przetwórstwa konopi siewnych. Pierwsze produkty jakie wprowadzili na rynek to oleje konopne, suplementy diety i kosmetyki pod marką Essenz, w których składzie występują kannabinoidy (to grupa substancji chemicznych o nazwie wywodzącej się od roślin, z których pierwotnie zostały wyizolowane, czyli konopi - cannabis).

Na fali dużego zainteresowania rynku produktami w 2020 r. Botanika Farm rozpoczęła inwestycję w linię technologiczną do produkcji ekologicznych komponentów z ziaren zbóż bezglutenowych, głównie kukurydzy, ryżu, gryki, prosa, lnu ciecierzycy i grochu.

Wprowadziła unikalne produkty w oparciu o proces mikronizacji wykorzystywany dotychczas w przemyśle farmaceutycznym. Tak powstały bezglutenowe mąki pudrowe, które poprzez ultra drobną strukturę dają nowe możliwości formulacyjne producentom bezglutenowego pieczywa, ciastek i wysokobiałkowych zamienników roślinnych mięsa.

- W segmencie ekologicznych komponentów z ziaren zbóż bezglutenowych spółka konkuruje wyłącznie z kilkoma firmami z Unii Europejskiej głównie z Włoch i Francji. W segmencie zdrowej żywności i produktów konopnych konkurencja jest bardzo duża i silna, jednakże nasza unikatowa oferta produktowa pozwala nam na utrzymywanie stałego wzrostu - podkreśla prezes Bartosz Radziszewski.

Botanika Farm ma unikatowe autorskie technologie. Wiedzę i doświadczenie z zakresu przetwórstwa roślin zdobywa już ponad 18 lat. Wyróżnia się innowacyjnymi produktami zarówno dla wytwórców żywności jak i dla konsumentów ziołowych suplementów i zdrowej żywności.

Problemy, które dziś napotyka na drodze do rozwoju to głównie wzrost kosztów energii oraz cen surowców. Spółka zatrudnia 30 osób.

- Najważniejsi są zawsze ludzie. To oni zmieniają i tworzą nową rzeczywistość, rozwiązują problemy. Prowadzenie biznesu to praca z ludźmi, tworzenie zespołu, który aby skutecznie realizować zadania musi opierać się na zaufaniu i wzajemnej szczerości. Nasi pracownicy są dla nas najważniejszą częścią biznesu - akcentuje Bartosz Radziszewski.

Prognoza rozwoju? Firma będzie kontynuować rozwój wszystkich swoich aktywności. Będzie nadal produkować ekologiczne i konwencjonalne półprodukty dla przemysłu spożywczego, a także wprowadzać na rynek produkty marek własnych - Moncana, Essenz oraz Botanika Lab.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane