Czytasz dzięki

Przekształcisz spółkę - zapłacisz PCC

opublikowano: 20-11-2020, 15:54

Zmiana formy prawnej spółki bywa traktowana przez fiskusa i sądy jak utworzenie podmiotu z nowym majątkiem, czyli do opodatkowania.

Przekształcających spółki komandytowe może czekać pułapka, którą powinni wziąć pod uwagę, planując zmianę formy prawnej prowadzonej działalności. Z takim zamiarem nosi się obecnie niejeden przedsiębiorca w związku z procedowanym w parlamencie planem objęcia takich spółek podatkiem dochodowym od osób prawnych (CIT).

Problem, z jakim mogą zetknąć się przedsiębiorcy, wiąże się z wątpliwościami, jakie budzi obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) przy przekształceniu spółki osobowej, jaką jest komandytowa, w inną spółkę osobową, np. jawną, na co zwracają uwagę eksperci Crido. Przypominają, że według ustawy o PCC, podlegają mu umowy spółek oraz ich zmiany, jeżeli powodują podwyższenie podstawy opodatkowania. Dotyczy to także przekształceń lub łączenia spółek, jeżeli w ich wyniku zwiększa się majątek spółki osobowej lub kapitał zakładowy spółki kapitałowej, z wyjątkiem części wkładów wcześniej opodatkowanych. Nie wszystko jednak jest oczywiste.

– Problem dotyczy opodatkowania majątku spółki. Logiczne wydaje się, że jeśli do przekształcanej spółki wspólnicy nie wnoszą dodatkowych wkładów, to obowiązek podatkowy nie powinien powstawać. Jednak w tej sprawie jest przyjmowana inna interpretacja – mówi Maksymilian Górka, starszy konsultant w zespole podatkowym w Crido.

Według wykładni potwierdzanej w orzeczeniach sądów administracyjnych, PCC podlega kwota stanowiąca różnicę między majątkiem spółki przekształcanej a uprzednio opodatkowaną wartością wkładów wniesionych przez wspólników. To oznacza, że jako nowy wkład przy przekształceniu jest traktowany cały majątek spółki osobowej, który nabyła w swojej działalności, w tym wszystkie wypracowane i niewypłacone zyski.

– Takie podejście jest dyskusyjne. Majątek spółki osobowej nie jest wkładem wspólnika i zasadniczo nie powinien być tak traktowany. Jednak dla organów podatkowych spółka po zmianie formy prawnej to jak nowo utworzona spółka, do której wniesiono majątek przekształcanej. W konsekwencji identyczna wartość majątku podmiotu przekształcanego i przekształconego, jak również wkładów, nie przesądza o braku obowiązku zapłaty PCC – wyjaśnia Maksymilian Górka.

W lipcu tego roku od takiej wykładni odszedł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy (wyrok o sygn. I SA/Bd 250/20). Nie zgodził się z organem podatkowym i uchylił interpretację indywidualną niekorzystną dla podatnika, który miał zamiar przekształcić spółkę jawną w komandytową. Majątek przekształcanej miał być równy majątkowi przekształconej. Sąd stwierdził m.in. że nie doszło do zwiększenia podstawy opodatkowania. Wyrok ten jest jednak wyjątkiem w przyjętej linii orzeczniczej.

Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
×
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: IWA

Polecane