Przekwalifikuj się na informatyka

  • Dorota Czerwińska
opublikowano: 10-03-2014, 00:00

Deficyt programistów powoduje, że firmy chętnie przeszkolą i przyuczą do tego fachu przedstawicieli innych zawodów.

W 2013 r. specjaliści IT tylko w portalu Pracuj.pl mogli przebierać wśród ponad 58 tys. ofert pracy. W pierwszych dwóch miesiącach tego roku propozycji było już prawie 10 tysięcy.

RYNEK PRACOWNIKA: Bezrobocia wśród programistów praktycznie
 nie ma, co powoduje, że działy HR muszą coraz aktywniej
 pozyskiwać odpowiednie kadry — mówi Justyna Nowak, menedżer
 ds. rekrutacji SMT Software. [FOT. ARC]
RYNEK PRACOWNIKA: Bezrobocia wśród programistów praktycznie nie ma, co powoduje, że działy HR muszą coraz aktywniej pozyskiwać odpowiednie kadry — mówi Justyna Nowak, menedżer ds. rekrutacji SMT Software. [FOT. ARC]
None
None

— Najwięcej ofert było przeznaczonych dla programistów — 65 proc. Rośnie jednak popyt na specjalistów od nowych mediów i e-commerce, w 2013 r. pracodawcy opublikowali dla nich 10 tys. propozycji pracy. Najwięcej specjalistów IT potrzebowały branże telekomunikacyjna i zaawansowanych technologii oraz sektor IT, ale sporo ofert pochodziło również z branży finansowej i sektora handlowego — wylicza Elżbieta Flasińska z Grupy Pracuj.

Specjaliści IT, a zwłaszcza programiści nie mają więc problemów ze znalezieniem pracy. Za to pracodawcy mają problem z przyciągnięciem ich do siebie.

— Rynek pracy programistów nie odzwierciedla ogólnego stanu rynku pracy w Polsce. Bezrobocia wśród programistów praktycznie nie ma, co powoduje, że działy HR coraz aktywniej pozyskiwać odpowiednie kadry — mówi Justyna Nowak, menedżer ds. rekrutacji SMT Software. Agencja zatrudnienia Work Service prognozuje, że w ciągu 3-5 lat niedobór na rynku pracy informatyków sięgnie nawet 30 proc. Ale ten odsetek może być nawet wyższy. Np. SMT Software parę tygodni temu ogłosiła potrzebę zatrudnienia

Dobre pomysły

Taka podaż pracy sprawia, że jest to klasyczny rynek pracownika. Coraz większego znaczenia nabiera więc aktywne wyszukiwanie pracowników.

— Kluczową rolę odgrywają rekomendacje znajomych i portale LinkedIn i GoldenLine. Ten pierwszy daje nam również ważną możliwość: rekrutację pracowników z innych krajów. Na razie traktujemy to pilotażowo, ale pozyskaliśmy dzięki temu znaczną liczbę pracowników z południa i wschodu Europy. Są oni jednak drożsi niż Polacy, gdyż oprócz polskiego wynagrodzenia otrzymują pomoc na przeprowadzkę, wsparcie przy wynajmie mieszkania i innych sprawach związanych z aklimatyzacją — opowiada Justyna Nowak. Są i inne pomysły. SMT Software bierze np. udział w programach, które mają przyciągnąć osoby spoza branży. Jednym z nich jest projekt „Wrocław pracuje”, który polega na pomocy w przekwalifikowaniu się osób z wyższym wykształceniem na potrzeby lokalnego rynku pracy IT.

Newsletter ICT
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE
×
Newsletter ICT
autor: Grzegorz Suteniec
Wysyłany raz w tygodniu
Grzegorz Suteniec
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

— W najbliższym czasie w ramach tego programu przyjmiemy kilkadziesiąt osób na praktyki, a najlepszym zaproponujemy pracę i otworzymy przed nimi ścieżkę kariery programisty. Podobny cel ma również nasza akcja „Mamy dla was Programy!” podjęta wspólnie z fundacją Politismos. W jej ramach przygotujemy młode mamy do roli testerek oprogramowania. Angażujemy się również w inne programy zachęcające kobiety do nauki programowania — wylicza Justyna Nowak.

Umiejętności

Podczas rekrutacji programistów najbardziej zwraca się uwagę na doświadczenie. Ale na niektórych stanowiskach informatycznych wyższe wykształcenie kierunkowe schodzi na drugi plan.

— Pomaga specjalistom z mniejszym doświadczeniem zawodowym. Choć studia nie zawsze są w stanie przygotować przyszłego programistę do realiów wykonywanego zawodu, pomagają zdobyć gruntowne podstawy do wykonywania pracy. Większy rozwój szkolnictwa zawodowego przyczyniłby się do zwiększenia liczby specjalistów na rynku. Nie trzeba kończyć informatyki, żeby być dobrym programistą, ale wyższe wykształcenie ułatwia rozpoczęcie kariery zawodowej — mówi Cezary Szok, starszy programista z Grupy Pracuj.

Co zachęca informatyków do zainteresowania się ofertą pracy? Z danych Pracuj.pl wynika, że oczekują oni od pracodawcy przede wszystkim wysokiego wynagrodzenia, choć studenci kierunków informatycznych deklarują, że w pierwszej pracy chcą zarabiać średnio 2365 zł, czyli o 300 zł więcej niż kandydaci z innymi specjalizacjami. Po roku miałoby to być nieco ponad 3000 zł, a po trzech latach ponad 4000 zł. Bardzo ważna jest dla nich również stabilność zatrudnienia, na trzecim miejscu wymieniają natomiast możliwość rozwoju i nauki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Czerwińska

Polecane