Przelew za najem bez ewidencji kasowej

opublikowano: 10-03-2016, 22:00

Gotówkowy zwrot pieniędzy za tzw. media nie jest zwolniony z ewidencji za pomocą kasy fiskalnej — przypomina fiskus.

Zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania obrotu przy zastosowaniu kasy rejestrującej dotyczy usług najmu lokali, które w całości będą dokumentowane fakturami VAT — niezależnie od formy płatności. Zwolnieniem jest też objęty zwrot za media, za które zapłata nastąpi przelewem na rachunek bankowy — stwierdził dyrektor Izby Skarbowej (IS) w Katowicach w indywidualnej interpretacji podatkowej wydanej w ubiegłym miesiącu.

Organ podatkowy zastrzegł jednak, że gdy przedsiębiorca otrzyma zwrot kosztów za media w gotówce, wówczas nie będzie mu przysługiwało zwolnienie z ewidencji czynności za pomocą kasy rejestrującej (interpretacja nr IBPP3/4512- 936/15/KG). Katowicka izba rozpatrywała sprawę podatnika, który chce rozpocząć działalność gospodarczą polegającą na wynajmie lokali — informuje PwC (taxonline.pl).

Przedsiębiorca będzie prowadzić księgę przychodów i rozchodów w trybie uproszczonym, nie będzie jednak czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (VAT). Zapłatę ma uzyskiwać przelewem, ale spodziewa się incydentalnych wpłat gotówkowych. Najemcami mają być osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej. Za każdą należność otrzymają oni fakturę. Każda wpłata będzie też opisana, aby było wiadomo, czego dotyczy: czyli najmu, zwrotu za tzw. media.

Podatnik uznał, że ma prawo do zwolnienia z obowiązku rejestrowania obrotu za pomocą kasy rejestrującej. Stanowisko podatnika zostało uznane za prawidłowe w części dotyczącej usług najmu lokali, które w całości będą dokumentowane fakturami VAT, oraz usług, za które zapłata nastąpi przelewem na rachunek bankowy.

Co do gotówkowego zwrotu za media, katowicki organ miał odmienne zdanie. Dyrektor IS przypomniał, że warunkiem zwolnienia jest to, aby konkretna usługa została w całości zapłacona za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej oraz aby było możliwe zidentyfikowanie transakcji, której zapłata dotyczy.

Świadcząc usługi najmu lokali, sklasyfikowane w PKWiU w grupowaniu 68.20.11.0, które w całości będzie dokumentował on fakturami VAT — do 31 grudnia 2016 r., może korzystać ze zwolnienia z prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kasy rejestrującej.

Jak podaje PwC, w konsekwencji podatnik będzie miał obowiązek ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej zwrotu za tzw. media, za które zapłata dokonywana będzie gotówką. Nie zostaną bowiem spełnione warunki wynikające z par. 2 w powiązaniu z poz. 38 załącznika do rozporządzenia ministra finansów z 4 listopada 2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane