Przełom w wynikach szansą dla WIG

opublikowano: 24-07-2018, 22:00

W drugim półroczu dynamika roczna zysków spółek z GPW będzie znów dodatnia, co wesprze ceny akcji — uważają analitycy DM BOŚ

Sezon wyników firm za drugi kwartał dopiero się rozpoczął i choć reakcja na sprawozdanie inaugurującego go Orlenu była pozytywna, to zdaniem ekspertów Domu Maklerskiego BOŚ nie należy oczekiwać fajerwerków po spółkach giełdowych. W ich opinii, utrzymana zostanie negatywna tendencja, obserwowana od czwartego kwartału 2017 r. Według prognoz brokera, w drugim kwartale 2018 r. łączny zysk obserwowanych przez niego spółek (jest ich około 90) spadł o 6 proc. na poziomie operacyjnym i o 11 proc. na poziomie netto. Jak zaznaczono, chodzi o powtarzalne zyski, a więc skorygowane o zdarzenia o charakterze jednorazowym. Analitycy spodziewają się, że słabe wyniki zanotują solidarnie i duże, i mniejsze spółki, a po drugim kwartale realizacja prognoz całorocznych w odniesieniu do zysku netto będzie na poziomie 47 proc., wobec 51 proc. przed rokiem. Specjaliści są jednak przekonani, że w drugiej połowie roku nastąpi odwrócenie negatywnej dynamiki zbiorczych wyników. Powodów jest kilka.

DM BOŚ oczekuje szybszego niż w pierwszej połowie 2018 r. wzrostu zysków w bankach, gdyż całoroczny koszt udziału w funduszu restrukturyzacji został zaksięgowany w I kwartale tego roku. Po drugie, w mniejszej skali niż w pierwszym kwartale spadną zyski firm z sektora paliw, rezultaty poprawią natomiast KGHM (ze względu na wzrost wolumenów) i JSW (bo premie należne pracownikom w przeważającej mierze zostały zaksięgowane w pierwszym półroczu). Z efektu niskiego bazy korzystać będą telekomy, a ze słabszego złotego — eksporterzy. Wreszcie — żniwa kontynuować powinni ci producenci gier, którzy cieszyli się z udanych debiutów w tym roku.

„W ostatnich kilku kwartałach można było zauważyć korelację między kierunkiem zmian indeksu WIG a kierunkiem, w którym podążają zbiorcze powtarzalne zyski spółek notowanych na GPW w ujęciu r/r. Jeśli ta korelacja utrzyma się w przyszłości, można oczekiwać, że — ceteris paribus — indeks WIG odbije w górę do końca tego roku” — prognozują analitycy.

Jak jednak zastrzegają, nie nastąpi to raczej w ciągu najbliższego miesiąca-dwóch, bo w drugim kwartale zbiorcze wyniki będą spadać w ujęciu r/r (zakończenie sezonu wyników dopiero 1 października), a nawet jeśli dojdzie do odbicia, to będzie ono umiarkowane, bo skala poprawy dynamiki zysków w drugim półroczu nie będzie raczej oszałamiająca. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy