Przełomowa dwunastka, która zmieni świat

Firma konsultingowa McKinsey & Company przygotowała listę technologii, które zmienią życie, biznes i światową gospodarkę

Raport na temat przełomowych technologii przygotował McKinsey Global Institute, badawcze ramię koncernu. W czasach, w których niemal każdy postęp jest zapowiadany jako przełom, a lista „kolejnych dużych rzeczy” staje się coraz dłuższa, konieczne jest dokonywanie selekcji. McKinsey podkreśla, że nie każda nowa technologia zmieni świat, ale wiele ma potencjał, by zakłócić status quo, zmienić sposób pracy i życia ludzi, a także wpłynąć na systemy wartości. Dlatego tak ważne jest, by zrozumieć, jakie technologie będą miały w najbliższych latach znaczenie, i odpowiednio przygotować się na falę zmian.

Firma konsultingowa twierdzi, że 12 technologii, które trafiły na listę, osiągną niebywały wpływ na gospodarkę. Szacunki autorów raportu mówią, że do 2025 r. będzie to kwota 14-33 bln USD rocznie. Gdzie kryją się takie pieniądze?

Na czele rankingu analitycy firmy McKinsey umieścili internet mobilny, który w ciągu dekady poprzez różne zastosowania może osiągnąć wpływ na gospodarkę sięgający nawet 10 bln USD. Internet mobilny zwiększy produktywność pracowników, ale będzie pomocny także w monitorowaniu zdrowia, co obniży koszty leczenia wielu chorób.

Kolejne dwie technologie, które trafiły „na pudło” listy, także łączą się z rozwojem rozwiązań informatycznych. Drugie miejsce zajęły inteligentnesystemy oprogramowania, które wpłyną na automatyzację pracy umysłowej. Trzecie miejsce przypadło natomiast internetowi rzeczy (ang. Internet of Things).

Taką nazwę ukuto dla zastosowania technologii internetowych w rzeczach codziennego użytku, np. w pralce i lodówce. Z punktu widzenia Polski szczególnie ciekawe wydają się dwie technologie: nowoczesne materiały i zaawansowane sposoby wydobycia ropy i gazu. W pierwszej technologii wymieniany jest m.in. grafen, a Polacy rozwijają tanie sposoby jego produkcji.

Wśród zaawansowanych sposobów wydobycia McKinsey wymienia uzyskiwanie gazu z łupków, co może być dużą szansą energetyczną dla Polski.

Przełomowe technologie

1. Internet mobilny

2. Automatyzacja pracy opartej na wiedzy

3. Internet rzeczy

4. Chmura

5. Zaawansowana robotyka

6. Autonomiczne pojazdy

7. Genomika następnej generacji

8. Magazynowanie energii

9. Druk 3D

10. Nowoczesne materiały

11. Zaawansowane sposoby wydobycia ropy i gazu

12. Energia odnawialna

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Ostruszka

Polecane