Przemysł rośnie najszybciej od dwóch lat

  • Jacek Kowalczyk
20-02-2014, 00:00

Nakręcająca się koniunktura w strefie euro pomaga polskiej produkcji. Tylko budownictwo tkwi w stagnacji.

Seria dobrych danych makro z polskiej gospodarki trwa. Tym razem Główny Urząd Statystyczny przyniósł optymistyczne wieści z rodzimego przemysłu. Produkcja sprzedana była w styczniu o 6,3 proc. wyższa niż w analogicznym okresie minionego roku (dynamika po wyeliminowaniu różnic kalendarzowych), co jest najlepszym wynikiem od czterech lat. W grudniu 2013 r. dynamika wyniosła 5,2 proc., a jeszcze w pierwszej połowie 2013 r. produkcja wręcz się kurczyła.

— Styczniowe dane pokazują, że aktywność w polskim przemyśle nadal przyspiesza. To dobra wiadomość, bo wyniki czwartego kwartału minionego roku sugerowały, że tempo wzrostu produkcji będzie spowalniać — mówi Aleksandra Świątkowska, ekonomistka BOŚ.

Najmocniej rośnie produkcja mebli, wyrobów z tworzyw sztucznych, wyrobów elektrycznych, drewnianych i elektronicznych. To sugeruje, że najwięcej nowych zamówień nadal spływa z zagranicy.

— Wzrost dynamiki produkcji odnotowały głównie te branże, które mają wysoki udział eksportu w sprzedaży. To pokazuje, że poprawa sytuacji w przemyśle to głównie skutek nasilającej się koniunktury w strefie euro, a eksport pozostaje nadal głównym motorem napędowym polskiej gospodarki — twierdzi Krystian Jaworski, ekonomista Credit Agricole.

Nasilanie się aktywności w przemyśle nadal nie wywołuje presji inflacyjnej. Ceny u producentów były w styczniu zaledwie o 0,9 proc. wyższe niż w analogicznym okresie minionego roku. Niestety, w styczniu nieco gorzej niż przemysł radziło sobiebudownictwo. Dynamika roczna produkcji znowu spadła poniżej zera: w styczniu zanotowano spadek o 3,9 proc. wobec wzrostu o 0,4 proc. w grudniu. Czyli budownictwo znowu doświadczyło regresu. Według analityków, bardzo możliwe, że w kilku najbliższych kwartałach dynamika będzie się wahać w okolicy zera.

— Polskie budownictwo ma już za sobą okres silnych spadków, ale nadal trudno mu będzie odnotowywać znaczący wzrost — uważa Aleksandra Świątkowska. Mimo nieco słabszych wyników budownictwa, całość danych raczej cieszy ekonomistów, bo pokazuje, że polska gospodarka dość dobrze zaczęła rok. — Dane za styczeń dają nadzieję, że w pierwszym kwartale 2014 r. wzrost gospodarczy będzie dalej przyspieszał i przekroczy już 3 proc. — mówi Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego. W IV kw. 2013 r. dynamika PKB wyniosła 2,7 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Kowalczyk

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Przemysł rośnie najszybciej od dwóch lat