Czytasz dzięki

Przerwana seria spadków na Wall Street

opublikowano: 14-05-2020, 22:37

Dow Jones wzrósł w czwartek o 1,6 proc. S&P500 zyskał 1,15 proc. Nasdaq kończył sesję zwyżką o 0,9 proc.

Początek czwartkowej sesji na amerykańskich rynkach akcji zdominowała podaż. Jako źródło pesymizmu wskazywano m.in. dane z rynku pracy. Liczba tzw. nowych bezrobotnych okazała się wyższa niż oczekiwano. Do tego łączna liczba Amerykanów, którzy wystąpili o zasiłek od połowy marca, wynosi już 36,5 mln i jest to już prawie tyle samo wniosków o zasiłek, co złożonych podczas ostatniej recesji, trwającej 18 miesięcy.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Jako kolejny negatywny czynnik wskazywano wypowiedzi prezydenta Donalda Trumpa, który w telewizji Fox oświadczył, że nie ma ochoty rozmawiać z prezydentem Chin, a także, że zamierza „przyjrzeć się” chińskim spółkom notowanym na amerykańskich giełdach, które nie stosują się do amerykańskich standardów księgowości. Trump zasygnalizował także możliwość opodatkowania amerykańskich firm, które nie dokonają repatriacji produkcji do USA.

Wykresy indeksów rynków akcji pokazują, że podaż miała inicjatywę przez pierwszą godzinę handlu. Potem rozpoczęło się odrabianie strat. Dow Jones, który tracił w pewnym momencie 458 pkt., czyli ok. 2 proc., zanotował największy od dwóch miesięcy wzrost wartości punktowej w trakcie sesji od dziennego minimum do zamknięcia, kończąc ją wzrostem wartości o 377 pkt. Nie ma jednoznacznej i wyraźnej przyczyny poprawy nastrojów. Znów mówiło się o rosnącym oczekiwaniu na ożywienie gospodarcze dzięki stopniowemu otwieraniu gospodarki. Motywacją mogły być także niskie ceny po ostatnich spadkach i zejście S&P500 poniżej 2800 pkt.

Lokomotywą odbicia były akcje spółek finansowych. Segment wzrósł o 2,65 proc. W pierwszej trójce znalazły się jeszcze dostawcy dyskrecjonalnych dóbr konsumpcyjnych (1,3 proc.), wśród których drożały spółki hotelowe i producenci aut, m.in. Hilton, GM i Ford, a także IT (1,3 proc.), gdzie mocno rosły kursy m.in. Applied Materials i Cisco Systems. Najsłabszymi segmentami były w czwartek nieruchomości (0,1 proc.) i dobra codziennego użytku (-0,3 proc.).

Na zamknięciu drożało prawie 80 proc. spółek wchodzących w skład  S&P500. Dzień wcześniej taniało 90 proc.

Z 30 blue chipów ze średniej Dow Jones zdrożało 25. Najmocniej rósł kurs American Express (7,4 proc.), co tłumaczono opublikowanymi w środę danymi Mastercard, wskazującymi na szybkie odbicie płatności kartami w ostatnich tygodniach. W pierwszej trójce znalazły się jeszcze UnitedHealth Group i Cisco Systems, których akcje drożały o 4,5 proc. Największe spadki kursów notowały Walmart  (-0,2 proc.), Raytheon Technologies (-0,4 proc.) i Coca-Cola Company (-0,55 proc.).

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane