Przesilenie na rynkach za pasem

Krystian Brymora, DM BDM
opublikowano: 12-09-2012, 08:30

Dobry nastrój na rynkach ryzykownych aktywów się utrzymuje, co nie jest zaskoczeniem w kontekście zbliżającego się posiedzenia Fed (konferencja w czwartek).

Inwestorzy liczą na kolejne, niestandardowe działania Banku (QE3). Doskonale to widać przede wszystkim na rynku metali szlachetnych.

Złoto jest najwyżej od marca’12 (1734 USD/uncję) i potwornie wykupione (RSI=72 !, STS=90 !), podobnie srebro (33,4 USD/uncję, RSI=79, STS=94 !).

Czwartkowa konferencja po posiedzeniu FOMC idealnie wpisywałaby się w scenariusz początku silnej korekty (punkt zwrotny), również na wykupionych giełdach (szczególnie na Zachodzie, gdzie indeksy nie miały większej korekty od czerwca’12). Wielokrotnie podkreślałem, że Bernanke nie zdecyduje się na kolejne QE przed listopadowymi wyborami prezydenckimi.

Dziś jeszcze czeka nas kolejne ważne wydarzenie. O godzinie 10 niemiecki TK wyda wyrok w sprawie zgodności ESM z konstytucją. Przypominam, że ESM (500 mld EUR), wobec ubogich środków w EFSF, to konieczny gwarant stabilności w Europie, przynajmniej w krótkim okresie. Oczekuje się pozytywnej decyzji TK, co wielu prawników podkreślało, choć z pewnością większe jest pole do rozczarowania niż pozytywnego zaskoczenia (prawdopodobieństwo negatywnej decyzji szacowano na ok. 40%).

Sytuacja techniczna FW20 podpowiada jednak, że można spodziewać się pozytywnej reakcji rynku. Wczoraj kontrakt wzrósł o 1,2% (2350 pkt). Zakończenie trwającej od września fali wzrostowej chętnie widziałbym w okolicach 2390-2400 pkt (szczyt z października’11, górne ograniczenie klina od lipca’12, 62% fali lipiec/sierpień’12, 50% zniesienia od sierpnia’11, MA100). Oczekiwany punkt zwrotny wspierają liczne dywergencje, zarówno na szybkich, jak i wolnych oscylatorach. Reasumując, w mojej opinii zbliża się czas przesilenia i obecne poziomy cenowe wydają się korzystne do zajmowania średnioterminowych, krótkich pozycji (szczególnie w rejonie 2400 pkt).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krystian Brymora, DM BDM

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GPW / Przesilenie na rynkach za pasem