Przetarg na system został przesunięty

Mariusz Zielke
opublikowano: 15-06-2004, 00:00

Nieoczekiwanie policja przesunęła na wrzesień przetarg na budowę systemu wspomagającego służby logistyki. To nie pierwszy poślizg...

W czwartek do policji miały trafić oferty na budowę informatycznego systemu wspomagania logistyki. System miał obsługiwać służby policyjne w zakresie księgowości, kadr i płac. Nieoczekiwanie jednak przetarg przesunięto — aż do września. Powodem mogły być kontrowersje, jakie wywoływało to postępowanie. Według naszych informatorów, specyfikacja faworyzowała bowiem jednego z potencjalnych oferentów. Innym problemem było finansowanie projektu. Budżet policji wynosił około 20 mln zł, podczas gdy specjaliści oceniali, że projekt, aby spełnić oczekiwania zamawiającego, powinien kosztować nawet 50-60 mln zł.

Przetarg na system dla logistyki policji ma już dość długą historię. Pierwszy konkurs ogłoszono jesienią 2002 r. we Wrocławiu (potem system miał być przeniesiony na cały kraj). Ostatecznie jednak nie udało się doprowadzić do rozstrzygnięcia z powodu zmian wymogów co do systemu.

Tym razem kilku oferentów posądzało policję o faworyzowanie w specyfikacji jednego z oferentów - katowickiej firmy IT, która realizowała jeden z regionalnych systemów tego typu w policji. Szykowały się protesty do postępowania, ale oficjalnie nikt nie sformułował zarzutów.

Do startu w przetargu szykowała się cała informatyczna czołówka z Prokomem i Computerlandem na czele. Za faworyta w zakresie dostawy oprogramowania uchodził niemiecki SAP, jeden z największych producentów systemów wspomagających zarządzanie na świecie. Głównym rywalem byłby zapewne amerykański Oracle, lider na rynku baz danych.

O zwycięstwie miała zadecydować cena (w 65 proc.), dostosowanie rozwiązania do specyfiki policji (25 proc.) i gwarancja (10 proc.). Nowa specyfikacja przetargowa ma ukazać się na początku lipca.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Zielke

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Przetarg na system został przesunięty