Przetargi na inwestycje na przejściach granicznych

DI, PAP
opublikowano: 30-01-2011, 14:18

W 2011 roku Podlaski Urząd Wojewódzki w  Białymstoku będzie ogłaszał przetargi na modernizacje przejść granicznych z  Białorusią: osobowego w Połowcach i towarowego w Siemianówce.

Obie te inwestycje będą dofinansowane ze środków pomocowych. Połowce - z programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina, Siemianówka natomiast ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.

Jak powiedziała PAP wicedyrektor wydziału infrastruktury w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim Ewa Stachowicz, w najbliższym czasie powinny zostać formalnie podpisane umowy na dotacje. Projekt dotyczący modernizacji przejścia w Połowcach został już formalnie zaakceptowany przez Komisję Europejską, projekt modernizacji Siemianówki przechodzi ostatni etap zatwierdzania przez stronę polską, po czym trafi do ostatecznej akceptacji przez stronę szwajcarską.

Modernizacja drogowego, osobowego przejścia granicznego w Połowcach ma kosztować 8,6 mln euro. 80 proc. z tej kwoty ma pochodzić z UE, pozostałe środki z budżetu państwa. Stachowicz powiedziała, że od razu po podpisaniu umowy grantowej, jeszcze w pierwszym kwartale 2011 roku będą ogłaszane przetargi na inżyniera kontraktu i wykonawcę. Roboty na przejściu miałyby ruszyć latem. Stachowicz dodała, że w budżecie państwa jest zabezpieczonych na ten cel 15 mln zł na lata 2011-2012.

W drugiej połowie 2011 roku powinien zostać ogłoszony przetarg na modernizację towarowego, kolejowego przejścia granicznego w Siemianówce, które do tej pory działa w bardzo prowizorycznych warunkach. Wartość całej modernizacji to około 60 mln zł. Z projektu mają pochodzić jedynie środki na pomieszczenia na potrzeby straży granicznej, budynek do kontroli fitosanitarnych, o który od lat zabiegają przedsiębiorcy.

Jeśli wszystkie prace będą prowadzone zgodnie z założonymi terminami, modernizacja przejścia w Połowcach ma być zakończona w 2013 lub 2014 roku, Siemianówka natomiast powinna być gotowa w 2012 roku - powiedziała Stachowicz.

Urząd liczy na oszczędności w projektach, podobnie jak było to w 2010 roku. Zakończony pod koniec 2010 roku pierwszy etap modernizacji kolejowego przejścia z Białorusią w Kuźnicy kosztował np. o połowę mniej niż zakładano. Zamiast planowanych 20 mln zł, prace kosztowały 10 ml zł. Taki był rezultat przetargów.

Urząd planuje jeszcze, by w ramach drugiego, ostatniego etapu modernizacji, na kolejowym przejściu w Kuźnicy powstał jeszcze pawilon do kontroli osób przekraczających granicę przez to przejście. Stachowicz powiedziała, że potrzeba jeszcze około 10 mln zł na to, by przejście było gotowe w całości. Urząd będzie szukał dotacji na ten cel.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane