Przetargi na IT już się kończą

Mariusz Zielke
18-04-2002, 00:00

Do tej pory wielkie kontrakty informatyczne w Polsce zapisały się w historii głównie jako budzące wielkie emocje klapy. Żaden duży projekt poza informatyzacją ZUS nie ruszył.

Coraz więcej dużych kontraktów informatycznych stoi w miejscu. Właściwie jedynym dużym rozstrzygniętym przetargiem był konkurs na informatyzację ZUS. Z różnych względów wdrożenie systemu opóźnia się, co nie pozostało bez wpływu (obok nieprawidłowości w kilku innych kontraktach informatycznych) na zamrożenie dalszych, niejednokrotnie znacznie większych, przetargów, szczególnie w administracji i spółkach należących do Skarbu Państwa.

Poczta Polska, której informatyzację szacowano nawet na 2,5 mld zł, podzieliła projekt na wiele mniejszych kontraktów i długo nie dawała zarobić na żadnym z nich. PKO BP wybiera system wartości 2 mld zł już od dwóch lat, a proces właściwie został zawieszony. Nic nowego nie dzieje się w systemach dla NATO, niewiele więcej w kontraktach dla MON i administracji.

Wdrożenie systemu IACS dla rolnictwa, który miał kosztować 67 mln EUR (240 mln zł), w atmosferze skandalu zostało renegocjowane na sumę dwukrotnie mniejszą. Bazowanie na dużych klientach boleśnie odczuł Softbank, który brak zamówień podstawowych klientów przypłacił znacznym pogorszeniem wyników i spadkiem kursu akcji na GPW.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Zielke

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Przetargi na IT już się kończą