Przetasowania w EuRoPol Gazie

ABT
22-04-2010, 15:52

PGNiG wymieniło swoich reprezentantów w strategicznej spółce. Rosjanie swoich zostawili. Na razie.

Michał Szubski, prezes PGNiG, powiedział we wczorajszym "PB", że nie widzi powodów do przywrócenia zawieszonego w styczniu zarządu EuRoPol Gazu, spółki zajmującej się tranzytem rosyjskiego gazu. I stało się. Firma, w której PGNiG i Gazprom mają po 48 proc. udziałów, poinformowała, że jej akcjonariusze odwołali z zarządu dwóch polskich przedstawicieli: prezesa Michała Kwiatkowskiego i Jerzego Tabakę. Nowym prezesem EuRoPol Gazu został Mirosław Dobrut, wiceprezes PGNiG. Do zarządu wszedł też Zdzisław Jamka.

— Mirosław Dobrut złoży rezygnację z funkcji wiceprezesa PGNiG dopiero po zamknięciu wszystkich spraw, jakie prowadził ostatnio. Łączenie stanowisk w obu spółkach nie wchodzi w grę — powiedziało nam źródło zbliżone do PGNiG.

Gazprom nie zdecydował się na wymianę swoich przedstawicieli. Stanowiska zachowali Jurij Kałużskij i Jewgienij Wasiulkow. Do czasu. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że rosyjski potentat prowadzi już rekrutację.

Zarząd EuRoPol Gazu zawieszono 20 stycznia tego roku na trzy miesiące. Jego polscy i rosyjscy przedstawiciele od 2006 r. nie potrafili się porozumieć co do wysokości taryfy przesyłowej. Rosjanie chcieli, by była ona niższa od obowiązującej. Polska nie godziła się na obniżkę. Kompromis udało się wynegocjować dopiero pod koniec ubiegłego roku. Rosjanie obiecali tranzyt rosyjskiego gazu przez Polskę do 2045 r. Do tego czasu EuRoPol Gaz z tytułu taryfy przesyłowej ma mieć zapewniony zysk netto równy 756 mln zł. Dodatkowe 4,5 mld zł w formie różnych opłat zasili budżet państwa i samorządów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ABT

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Przetasowania w EuRoPol Gazie