Przetwórcy narzekają na wysokie ceny zbóż

Maciej Zbiejcik
23-01-2001, 00:00

Przetwórcy narzekają na wysokie ceny zbóż

Mimo że na rynku nie widać wzmożonego popytu na zboża, to ich ceny utrzymują się na dość wysokim poziomie. Największe kłopoty z zaopatrzeniem się w tanie ziarno, które przy okazji spełnia parametry konsumpcyjne, mają młyny. Ciężko jest uzyskać niedrogie żyto oraz pszenicę.

— Rynek odbiorców jest mocno zróżnicowany. Niektórzy akceptują wyższe ceny z powodu braku magazynów i są zmuszeni więcej płacić , co oczywiście jest wykorzystywane przez producentów. Cena transakcyjna pszenicy konsumpcyjnej w młynach oscyluje wokół 590-630 zł/t. Handel tym ziarnem odbywa się przy zrównoważonej podaży i popycie z akcentem na zwiększenie się ofert sprzedaży ze strony producentów. Nie powoduje to jednak zmniejszenia ich cen — zaznacza Artur Kamiński, broker działu zbóż gdańskiego Nagrolu.

W tym sezonie niezwykle poszukiwanym towarem jest żyto. Młyny są gotowe płacić nawet 500 zł/t za to ziarno. Jednak na giełdach większość ofert znacznie przewyższa ten poziom cenowy. Sprawia to, że część młynów decydyje się na kupno żyta gorszej jakości, które z kolei jest nieco tańsze.

— Część importerów obserwując bacznie rynek postanowiła przechowywać sprowadzane żyto w oczekiwaniu na wprowadzenie kontyngentu. Ceny żyta niemieckiego w rejonie centralnej Polski wahają się od 520 do 530 zł/t — informuje Artur Kamiński.

Trudno jest także zaopatrzyć się w tanie ziarno na rynku pasz. Z tygodnia na tydzień rosną notowania kukurydzy.

— Producenci pasz w zależności od regionu różnie płacą za kukurydzę. Ceny oferowane przez producentów rolnych mają tendencję wzrostową. Producenci różnie reagują na tego typu propozycje. Niektórzy je akceptują, płacąc nawet 600 zł za tonę kukurydzy. Inni mając większe zapasy kupują to ziarno za najwyżej 550 zł/t. Dodatkowo odbiorcy liczą na niższe ceny kukurydzy w związku z planowanym kontyngentem na pszenicę — podkreśla Artur Kamiński.

Tymczasem ceny pszenicy paszowej sięgają nawet 600 zł/t. Średnie ceny transakcyjne kształtują się na poziomie 580 zł/t.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Przetwórcy narzekają na wysokie ceny zbóż