Przewalutowania można uniknąć

Płacisz kartą za granicą i nie przejmujesz się ani spreadem, ani prowizją. Ale nic za darmo.

Za granicę nie trzeba już jechać z portfelem wypchanym gotówką w obawie, że przed obcym bankomatem czy w cudzoziemskim sklepie bank skroi nas, gdy wyciągniemy rodzimą kartę.

Marchewka i kij

Citi Handlowy rozszerzył właśnie zakres działania usługi polegającej na tym, że posiadacz karty do rachunku złotowego może, wyjeżdżając np. za granicę, „podpiąć” do niej rachunek w euro i wszystkie płatności nią realizowane idą w ciężar tego konta. Obecnie kartą można płacić również w dolarach i funtach. Posiadacz konta unika dzięki temu kosztów związanych z przewalutowaniem, ponieważ płatność przeliczana jest w stosunku jeden do jednego. Tu ważna uwaga. Kosztów unikniemy tylko wtedy, gdy rachunek walutowy zasilimy w kasie oddziału (trzeba wcześniej na stronie banku znaleźć placówkę przyjmującą wpłaty walutowe). Operacja jest bezpłatna. Przelewając pieniądze z konta złotowego na walutowy, narażamy się na lichwiarski kurs banku. 20 stycznia w południe funt kosztował w Handlowym 5,2554 zł, a dolar 3,1973 zł. Dla porównania w internetowym kantorze Aliora ceny były następujące: 5,0602 zł i 3,0780 zł. Podobne kursy obowiązywały w Cinkciarzu i Inkantorze.

Z ograniczeniami

Globetrotterów, ale raczej tych zasobniejszych, powinna zainteresować też karta wielowalutowa PKO BP, która może obsłużyć trzy rachunki walutowe: w euro, dolarach i funtach. Klient wybiera kartę, do której ustanawia rachunek główny. Dwa pozostałe są dodatkowe (rozróżnienie ważne w przypadku wypłat bankomatowych). Konta można bezpłatnie zasilać w oddziałach banku. Tylko przelewem uzupełnimy natomiast stan rachunków walutowych w Aliorze oraz wielu kantorach internetowych, co w przeciwieństwie do przelewu bankowego jest przyjemne, gdyż kupujemy walutę po niskim kursie. Usługa ma kilka ograniczeń. Najważniejsza to odpłatne wypłaty z bankomatów oraz (nie dotyczy Aliora) ograniczenia, jakim podlegają karty przedpłacone, wydawane do tych kont, np. limit dziennej wypłaty w wysokości 150 EUR czy ograniczenie rocznego salda do 10 tys. zł.

Co, gdzie, za ile

Citi Handlowy

Kartę złotową w walutową mogą zamienić posiadacze Citikonta i Konta One. Koszt pierwszego z nich: 0 zł przy miesięcznych wpływach 3,5 tys. zł, 6 zł, gdy przelew wyniesie 2 tys. zł, i 12 zł — w pozostałych przypadkach. Karta jest bezwarunkowo płatna — 6 zł. Konto One kosztuje 20 zł, chyba że co miesiąc na rachunek trafia 5 tys. zł albo saldo na nim jest nie mniejsze niż 15 tys. zł. Karta jest darmowa. Karta wydana do Citikonta daje bezpłatny dostęp do bankomatów Citi na całym świecie. Pobranie gotówki za granicą z innego banku kosztuje 3 proc., minimum 10 zł. W przypadku Konta One wszystkie wypłaty i w kraju, i za granicą są darmowe.

PKO BP

Bank prowadzi trzy konta walutowe: w euro, funtach i dolarach. Koszt to 5 zł miesięcznie za każde. Za darmo mogą z nich korzystać posiadacze kont Aurum i Platinium. Obydwa są darmowe po spełnieniu dość wyśrubowanych wymagań. Na konto złote trzeba przelewać minimum 9 tys. zł co miesiąc, na platinium co najmniej 20 tys. zł. W przeciwnym wypadku cena wynosi — odpowiednio — 20 i 55 zł miesięcznie. Karty do rachunków osobistych są za darmo. Odpłatne są natomiast karty walutowe: w euro 6 zł, w funtach 5 zł, a w dolarach 8 zł. Trzeba jeszcze doliczyć koszty wypłat z bankomatów za granicą. Jeśli pobieramy gotówkę z konta głównego, bank policzy 1,5 euro/funta/dolara od transakcji. W przypadku konta doda prowizję w 2,5 proc.

Kantoralior.pl

Kantor wydaje karty do trzech rachunków walutowych: w euro, funtach i dolarach. Konta są bezpłatne, karty również, pod warunkiem że użytkownik w ciągu pół roku od jej wydania dokona przynajmniej jednej transakcji. Darmowa jest też jedna wypłata z zagranicznego bankomatu. Każda kolejna kosztuje 9 zł.

Cinkciarz.pl, inkantor.pl

Karta przedpłacona do rachunku walutowego w euro, dolarach i funtach. Koszt: 15 zł (Cinkciarz.pl), 20 zł (inkantor.pl) za wydanie. Prowizje od wypłat gotówki: 2,5 EUR, 2 GBP i 3 USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Eugeniusz Twaróg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Przewalutowania można uniknąć