Przewoźnicy dostaną ustawę

23-07-2009, 09:50

Forum Transportu Drogowego zaakceptowało propozycję Ministerstwa Infrastruktury. Wspólne działanie dało efekt: projekt ustawy antykryzysowej dla transportu drogowego. I to bez protestów.

Przewoźnicy drogowi od dawna domagali się od rządu działań, które pomogłyby ograniczyć skutki osłabienia koniunktury. Jedną bitwę wygrali. Spowodowali, że w Ministerstwie Infrastruktury (MI) powstał projekt ustawy antykryzysowej dla transportu drogowego. Zawiera zapisy, dzięki którym tysiące firm dostaną szansę na przetrwanie.

Jak to zrobili? Po prostu działali razem. Zjednoczenii w Forum Transportu Drogowego (FTD) zagrozili ogólnopolskim protestem i wynegocjowali termin, do którego rząd powinien zaproponować rozwiązania. Udało się. Bez blokowania dróg.

Tydzień temu FTD zaakceptowało projekt ustawy. To realizacja pierwszej części porozumienia, zawartego 2 czerwca 2009 roku przez przewoźników, ministerstwo i sejmową Komisję Infrastruktury.

Stanisław Żmijan, przewodniczący Komisji Infrastruktury, zapewnił przewoźników, że projekt wpłynie do Sejmu jako poselski. Co zawiera? M.in. możliwość czasowego wycofania pojazdu z ruchu na dwa lata i obniżenie kosztów związanych z takim wycofaniem, wypłacania diet kierowcom za pracę poza siedzibą przedsiębiorcy i zmiany w systemie szkolenia kierowców zawodowych poprzez szybszą kwalifikację wstępną i stosowanie symulatorów.

Zdaniem przewoźników nowe przepisy uporządkują wiele spraw.

— Bardzo ważny jest zapis, przesądzający, że kierowca w czasie wykonywania przewozu jest w podróży służbowej i z tego tytułu należą mu się diety, bo ponosi zwiększone koszty wyżywienia i utrzymania higieny osobistej w porównaniu z ponoszonymi w domu. Doprecyzowania wymaga, czy należą się też ryczałty za nocleg, jeżeli może spać w kabinie samochodu, wyposażonej w miejsce do spania — mówi Jan Orlikowski, wiceprezes Grupy Delta Trans.

Marcin Bołtryk

Więcej w papierowym wydaniu "PB"

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / Przewoźnicy dostaną ustawę