"Przy Draghim Greenspan wygląda jak amator"

KŁ, Newsmax Finance
opublikowano: 17-03-2015, 11:36

Sześcioletni rynek byka na amerykańskim rynku akcji jest narażony na gwałtowne załamanie, ponieważ europejskie władze monetarne rozpoczęły program stymulacji gospodarki. To natomiast zagraża zyskom firm w USA i ożywieniu krajowej gospodarki, ostrzega Albert Edwards, globalny strateg Societe Generale.

Zobacz więcej

Mario Draghi

Bloomberg

- Siła dolara niszczy zyski USA. A w sytuacji, gdy już mamy niewiarygodnie długi rynek byka, z pewnością czeka nas brzydki koniec – powiedział.

W ubiegłym tygodniu Europejski Bank Centralny rozpoczął skup obligacji rządowych państw euro landu, co ma pośrednio przyczynić się do pobudzenia popytu. Tymczasem Stany Zjednoczony, które właśnie zakończyły program luzowanie ilościowego, rozważają pierwsza od lat podwyżkę stóp procentowych.  Ten rozdźwięk w politykach monetarnych sprawił, że dolar wobec euro jest najdroższy od 13 lat.

- Manipulowanie przez EBC i Mario Draghiego cenami aktywów sprawia, że Alan Greenspan wygląda przy nim jak zwykły amator. Bardziej szokujące jednak niż załamanie euro jest to, co dzieje się z wyceną akcji w strefie euro – dodał.

Wskaźnik c/z dla akcji eurolandu w ciągu ostatnich sześciu miesięcy skoczył o 220 proc.

Greenspan, który kierował Fed w latach 1987-2006, i jego następca Ben Bernanke byli krytykowani za zbyt luźną politykę monetarną, która doprowadziła najpierw do bańki internetowej, a następnie do bańki na rynku nieruchomości. W obu przypadkach Fed reagował jeszcze większym luzowaniem polityki, które miało ratować gospodarkę  przed recesją.

- Z historii wynika, że skończy się to źle. Zapytajcie Alana! – ostrzega.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KŁ, Newsmax Finance

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu