Przy lokatach znów pojawiają się gwiazdki

  • Ewa Bednarz
10-12-2014, 00:00

Banki nadal obniżają odsetki, ale przybywa promocyjnych lokat mikołajkowo- -świątecznych. Niestety nie brakuje też chwytów reklamowych.

Getin Online sześciomiesięczną Lokatę Mikołajkową miał oferować do 6 grudnia, ale promocję przedłużył do 11 grudnia. Wpłacać można od tysiąca do miliona złotych na 3,4 proc. bez zakładania konta. Tyle samo można wpłacić do Idea Banku na sześciomiesięczną Lokatę Fair Play, z której odsetki wynoszą 3,5 proc. w skali roku.

Bank dopuszcza zerwanie umowy po trzech miesiącach — naliczy wówczas 3,4 proc. — a więc też atrakcyjnie. Mimo świątecznych nastrojów przy obu ofertach gwiazdek nie ma. Nie o wszystkich można to powiedzieć. Wystarczy przyjrzeć się reklamowanym 5 proc. z trzymiesięcznej Lokaty na dzień dobry w Plus Banku, na którą można wpłacać od 1 tys. zł do 15 tys. zł.

Wprawdzie bank zaznaczył, że wysokość oprocentowania nalicza progresywnie, ale zainteresowany lokatą dopiero po przeczytaniu jej regulaminu i zajrzeniu do tabeli oprocentowania przekona się, że oszczędności nie będą pracowały w tak atrakcyjnym tempie, jak reklamuje to bank. Przy wpłacie do 5 tys. zł można liczyć na zaledwie 2,2 proc. — różnica więc jest zasadnicza.

Od nadwyżki ponad 5 tys., ale tylko do 10 tys. zł naliczone będzie 3 proc. Dopiero nadwyżka powyżej 10 tys. zł, ale nie większa niż 15 tys. zł, przyniesie reklamowane 5 proc. Kto nie doczyta, może się zdziwić po pół roku, że tak mało zarobił. Warto więc przejrzeć oferty innych banków, które nowym klientom oferują 4-5 proc. na start bez dodatkowych haczyków. Świątecznie zrobiło się w neoBanku, czyli Wielkopolskim Banku Spółdzielczym, który również powołuje się na św. Mikołaja.

Trzymiesięczną Lokatę Mikołajkową, z której odsetki wynoszą 4 proc. w skali roku, można zakładać do 12 grudnia. Oferta przeznaczona jest wprawdzie dla nowych klientów, ale bank nie stawia warunku założenia konta.

Wystarczy tzw. Portfel Depozytowy. Jest on otwierany, prowadzony i zamykany bezpłatnie, ale za czynności dodatkowe bank może naliczyć opłaty. W tym przypadku również warto więc zapoznać się z taryfą opłat. W innych bankach odsetki wysokości 4 proc. i więcej mają nadal zachęcać do zakładania kont. W czołówce znajdują się te same instytucje. Nowością jest Lokata Zimowa w SK Banku. Zastąpiła Lokatę Jesienną i schłodziła procenty. W listopadzie można było liczyć z trzymiesięcznego depozytu sezonowego na 3,7 proc. w skali roku. Teraz pozostało 3,3 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ewa Bednarz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Przy lokatach znów pojawiają się gwiazdki