Przybędzie biur w stolicy

opublikowano: 17-01-2012, 00:00

Prognozowana na 2012 r. podaż powierzchni biurowej w Warszawie będzie najwyższa od sześciu lat. Czy kryzys mamy za sobą?

W 2012 r. w Warszawie powstanie 254 tys. mkw. biur — tak wskazują wyliczenia analityków Jones Lang LaSalle. Zwiększenia podaży można oczekiwać już w drugiej połowie roku. Będzie to spore odbicie po dłuższej stagnacji. W 2011 r. w stolicy pojawiło się zaledwie 122 tys. mkw. nowej powierzchni biurowej, a to oznacza podaż najmniejszą od sześciu lat.

— Przyczyną była mała liczba budów rozpoczętych w 2009 i w pierwszej połowie 2010 r. Ale w ubiegłym roku rozpoczęła się realizacja kilku spektakularnych inwestycji, dzięki czemu sytuacja powinna się poprawić już za pół roku. Tylko cztery największe inwestycje planowane na rok 2012 — Wilanów Office Park, Senator, Green Corner, pierwsza faza Business Garden — dostarczą na rynek ponad 100 tys. mkw. biur — wylicza Tomasz Czuba, dyrektor w dziale powierzchni biurowych Jones Lang LaSalle. To niewiele mniej niż w całym ubiegłym roku.

Stałe zapotrzebowanie

A zapotrzebowanie na biura w Warszawie nie maleje. Wstępne szacunki Jones Lang LaSalle pokazują, że popyt na nowoczesną powierzchnię biurową w 2011 r. był nieco większy niż rok wcześniej. Wówczas wynajęto około 549 tys. mkw. biur w Warszawie i około 230 tys. mkw. w stolicach regionów. Analitycy nadal obserwują zainteresowanie wynajmem lokali i nic nie wskazuje na to, aby popyt miał gwałtownie zmaleć, jak to się stało w 2009 r.

— Popyt to podstawowy czynnik, który determinuje rozwój rynku. Na razie utrzymuje się na stabilnym poziomie. Zagrożeniem mogłoby być spowolnienie gospodarcze, w wyniku którego firmy bardziej skoncentrowałyby się na renegocjowaniu i przedłużaniu dotychczasowych umów niż poszukiwaniu nowych powierzchni — mówi Krzysztof Olszewski z firmy deweloperskiej Polnord, budującej w Warszawie kompleks Wilanów Office Park.

Pole do działania

Deweloperzy nadal są dość ostrożni w ogłaszaniu planów inwestycji, bo niepewna jest sytuacja na światowych rynkachfinansowych. Mimo to wykazują sporo optymizmu i poszukują gruntów pod kolejne budynki oraz kończą już rozpoczęte.

— W Krakowie, Katowicach, Łodzi, Poznaniu, Wrocławiu i Trójmieście w budowie jest ponad 330 tys. mkw. biur, w samej tylko Warszawie — prawie 600 tys. — mówi Tomasz Czuba. To, że w stolicy ciągle warto budować biura, potwierdza przedstawiciel Polnordu.

— W ostatnich latach w stolicy nie powstało ich zbyt wiele. Ze względu na ograniczenia w kredytowaniu wiele projektów nie doczekało się realizacji, część odłożono. Jeszcze przez najbliższe dwa lata będziemy mieli do czynienia z ograniczoną ilością oddawanych do użytku nowych powierzchni biurowych, co może przełożyć się na wzrost czynszów — uprzedza Krzysztof Olszewski. Na stawki czynszu może wpłynąć także wysoki popyt. Można się spodziewać, że koszty najmu będą rosły w najbardziej atrakcyjnych lokalizacjach, gdzie łatwo o klienta, i w budynkach, w których lokal można wynająć od zaraz.

OKIEM EKSPERTA

Zrównoważony rynek

RAFAŁ MARESCH

prezes Concept Development

Deweloperzy ostrożnie podchodzą do nowych inwestycji. Podobne nastawienie widać po stronie instytucji finansujących. Zjawisko to nie dziwi w kontekście spadku dynamiki najmu nowej powierzchni biurowej. Mimo wszystko na rynku panuje równowaga pomiędzy popytem netto a podażą, czego dowodem jest umiarkowany poziom pustostanów, w Warszawie sięgający 6,5 proc. Perspektywy dla rynku są optymistyczne, choć preferencje najemców wyraźnie się zmieniają. W przyszłości większym zainteresowaniem będą się cieszyły oferty spełniające oczekiwania co do jakości i w rozsądnej cenie. W oczach najemców będą zyskiwać też inwestycje spełniające wymagania zrównoważonego budownictwa. Optymizmem napawa fakt, że w 2011 r. przekroczono wolumen transakcji 550 tys. mkw. z roku 2010.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu