Przybędzie Ukraińców na GPW

WIS
opublikowano: 29-03-2011, 00:00

KSG Agro, kolejna spółka z branży rolnej, bardzo zyskowna, planuje debiut w Warszawie.

KSG Agro, kolejna spółka z branży rolnej, bardzo zyskowna, planuje debiut w Warszawie.

Grupa ukraińskich firm rolno-spożywczych notowanych na GPW rośnie w siłę. Do elitarnego klubu, w którym są już m.in. Astarta, Kernel czy Agroton, chce dołączyć firma KSG Agro.

"Ostateczne decyzje powinny zostać podjęte w nadchodzących tygodniach. Nasze IPO może być okazją do inwestycji w akcje spółki działającej w sektorze produktów rolnych, które obecnie cieszą się dużym zainteresowaniem na giełdach towarowych, w wielu przypadkach osiągając rekordowe ceny" — informuje Sergiej Kasjanow, główny akcjonariusz KSG Agro.

Grupa KSG posiada ponad 33 tys. ha czarnoziemów w środkowo-wschodniej Ukrainie. Skupia się na produkcji zbóż, słonecznika, soi, a także warzyw i owoców. W 2010 r. osiągnęła przychody na poziomie 15,6 mln USD (44,5 mln zł), podczas gdy jej EBITDA wyniosła 12,2 mln USD (34,8 mln zł), a zysk netto 10 mln USD (28,5 mln zł).

Chce pozyskać kapitał (nie wiadomo jak duży) na poszerzenie areału ziem uprawnych i wzrost efektywności.

"Wybór Warszawy jako miejsca do przeprowadzenia oferty publicznej jest naturalny. Wiodąca pozycja tego rynku w naszym regionie Europy, szerokie grono aktywnych inwestorów i dobry klimat dla ukraińskich przedsiębiorstw, skłoniły nas do tego wyboru" — czytamy w komunikacie.

W debiucie na GPW pomogą: Visum Capital, BZ WBK i Dom Maklerski BZ WBK.

— Firmy rolne z Ukrainy mają dobre perspektywy rozwoju, biorąc pod uwagę warunki działania i trendy rynkowe. Z uwagi na niestabilność i nieprzewidywalność w zakresie obowiązujących na Ukrainie ograniczeń i regulacji prawnych (np. kontyngenty dotyczące eksportu), a także korupcji, mogą one jednak nie być beneficjentami dobrej koniunktury i wysokich cen w równym stopniu jak firmy z innych krajów, np. z Polski. Obecnie Ukraina i Rosja reglamentują eksport swoich zbóż — ostrzega Izabela Dąbrowska-Kasiewicz, ekspert z Banku Gospodarki Żywnościowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WIS

Polecane