Przybywa biur do wynajęcia

opublikowano: 20-04-2020, 22:00

Od początku kwietnia rośnie ilość wolnej powierzchni do wynajęcia w biurowcach.

Z monitoringu firmy REDD wynika, że do końca ubiegłego tygodnia w Polsce przybyło 100 tys. m kw. pustostanów. Zasoby wolnej powierzchni wynoszą ponad 2,35 mln m kw. i jest to najwyższy wynik w ostatnich miesiącach — wskaźnik sięgnął 15,4 proc.

— Korzystniej wygląda warszawski rynek. Tu nie obserwujemy zwolnień powierzchni biurowej, które nie zostały zaabsorbowane przez popyt. Zasoby wolnej powierzchni biurowej od początku kwietnia mieszczą się w przedziale 1,01-1,02 mln m kw., czyli za wzrost wolnej powierzchni odpowiadają miasta poza stolicą — mówi Piotr Smagała, dyrektor zarządzający firmy REDD.

Rośnie również czas, w którym powierzchnie stoją puste. Według REDD Index wolne biura czekają w Polsce na najemców średnio przez 224 dni. To wzrost o 33 dni w porównaniu z początkiem marca. W Warszawie jest to 248 dni (wzrost od początku marca o 46 dni). Według CBRE w I kw. 2020 r. współczynnik pustostanów w Warszawie również się nie zmienił i utrzymał na poziomie 7,48 proc. W ścisłym centrum dostępnej powierzchni biurowej jest jeszcze mniej, bo niecałe 5 proc. W I kw. w stolicy wynajęto prawie 140 tys. m kw. biur — to wynik niemal taki sam jak w I kw. 2019 r. Na skutek epidemii poziom pustych biur może jednak tymczasowo wzrosnąć.

— Rozwój epidemii może negatywnie wpłynąć na aktywność najemców w dwóch nadchodzących kwartałach. Wielkość i aktywność polskiego rynku biurowego jest jednak na tyle duża, że wyniki za cały rok nie powinny być bardzo złe — mówi Joanna Mroczek, szefowa działu Badań Rynku i Doradztwa w CBRE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Polecane