Przybywa centrów handlowych, głównie w małych miastach

  • DI
opublikowano: 15-08-2018, 22:00

W I półroczu przybyło w Polsce 180 tys. mkw. nowej powierzchni handlowej — wyliczyła firma doradcza Cushman & Wakefield.

Według jej prognoz, do końca roku do użytku oddane zostanie kolejne 330 tys. mkw., co oznacza, że w tym roku przybędzie o 25 proc. powierzchni więcej niż w 2017 r.

Forum Gdańsk, obiekt wyprzedażowy o powierzchni 62 tys. mkw., to największe centrum handlowe oddane do użytku w I półroczu. [FOT. ARC]
Zobacz więcej

Forum Gdańsk, obiekt wyprzedażowy o powierzchni 62 tys. mkw., to największe centrum handlowe oddane do użytku w I półroczu. [FOT. ARC] Fot. ARC

Za tak dynamiczny wzrost w dużej mierze odpowiadają inwestycje w miejscowościach do 100 tys. mieszkańców, gdzie zlokalizowane będzie aż 40 proc. tegorocznych otwarć. Analitycy Cushman & Wakefield tłumaczą, że tak wysoka podaż to odpowiedź na popyt, który w dużej mierze generowany jest przez dynamiczne tempo wzrostu gospodarczego, napędzanego konsumpcją gospodarstw domowych oraz systematycznie postępującym wzrostem wynagrodzeń. Zauważają, że dobre wskaźniki makroekonomiczne sprawiają, że na polskim rynku nie tylko przybywa więcej powierzchni handlowej, ale i pojawiają się nowe marki, jak: Fissman, Dealz czy Tedi. „PB” pisał także o szykującym się do wejścia Primarku. Eksperci zauważają, że mimo dużej podaży powierzchni w I półroczu spadł wskaźnik pustostanów i wynosi 3,2 proc.

Wobec stale rosnącego popytu i podaży czynsze powierzchni handlowych pozostają na stabilnym poziomie. W przypadku znajdujących się w najpopularniejszych warszawskich galeriach handlowych lokali o powierzchni ok. 100 mkw. stawka za miesiąc znajduje się w przedziale 100-130 EUR/mkw.

W innych dużych miastach przedział cenowy waha się od 35 do 50 EUR/mkw.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu