Przybywa stabilnej pracy

Firmy tworzą coraz więcej etatów. Dobra koniunktura i zmiany w przepisach wypychają umowy cywilnoprawne z rynku pracy.

Kolejne dane i kolejne dowody, jak mocna jest kondycja rynku pracy nad Wisłą. Z badania aktywności ekonomicznej ludności (BAEL) wynika, że w czwartym kwartale liczba osób bez pracy spadła poniżej miliona, a stopa bezrobocia obniżyła się do 5,5, proc. Spadek odsetka bezrobotnych dotyczył wszystkich niezależnie od wieku czy wykształcenia. Przeciętny czas poszukiwania pracy — chociaż nadal jest długi — skrócił się o wyraźnie z 11,8 miesiąca przed rokiem do 10,7 miesiąca. Zmiany ilościowe napawają optymizmem, ale coraz więcej jest dowodów na wyraźną poprawę jakościową na rynku pracy.

W ostatnich trzech miesiącach 2016 r. liczba osób zatrudnionychna czas nieokreślony wzrosła o 223 tys., czyli o 2,4 proc. w ujęciu rocznym. W tym samym czasie liczba pracowników na umowach cywilnoprawnych i innych mniej stabilnych formach zatrudnienia zmniejszyła się o 3,2 proc. (114 tys.) — najmocniej w historii badania.

Nowe prawo

Pojawienie się trendu zamiany tzw. umów śmieciowych w etaty już w ubiegłym roku przewidywał Narodowy Bank Polski. Po obserwowanych w latach 2014-15 zwyżkach liczby umów na czas określony teraz sytuacja dynamicznie się odwraca. Zmianę należy przypisać głównie… politykom. W ubiegłym roku wprowadzono obowiązek odprowadzania składek do ZUS od umów-zleceń. W ten sposób część takich kontraktów stała się mniej konkurencyjna dla szefów i skłoniła ich do przekształcenia umów cywilnoprawnych w bardziej stabilne formy zatrudnienia.Potwierdzenie dla tej tezy można znaleźć w statystykach liczby pracujących w gospodarce — czwarty kwartał przyniósł wzrost o zaledwie 0,3 proc. r/r, a jeszcze w pierwszym półroczu 2016 r. wynosił on średnio ponad 1 proc. Silnie rośnie zaś zatrudnienie w firmach powyżej 9 pracowników — w styczniu aż o 4,5 proc. r/r.

— Rozbieżność w tendencjach zmian liczby pracujących pomiędzy BAEL a danymi z sektora przedsiębiorstw sugerują, że być może jedną z przyczyn jest zamiana umów cywilnoprawnych na kodeksowe umowy o pracę. W efekcie przyczynia się to do wzrostu przeciętnej liczbyzatrudnionych, ale nie do wzrostu całkowitej liczby pracujących — uważa Wiktor Wojciechowski, główny ekonomista Plus Banku. W statystykach sektora przedsiębiorstw uwzględniane są bowiem jedynie osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę. Kolejne wyjaśnienie dla różnicy między dużym optymizmem płynącym z danych z firm a tym, co pokazuje BAEL dla całej gospodarki, może wynikać z tego, że w tym drugim przypadku niedoszacowani są pracujący nad Wisłą imigranci. Na silny z początkiem roku wzrost etatów w firmach mogło też wpłynąć pojawienie się minimalnej stawki godzinowej dla pracujących na umowie- -zleceniu i samozatrudnionych, którzy jednoosobowo świadczą pracę dla firm. Najnowsze dane pokazują silny wzrost zatrudnienia w branżach, w których tradycyjnie dominują umowy cywilnoprawne (patrz infografika).

— Wpływ zmian w prawie będzie wyraźnie widoczny, ale nie powinien on przybrać olbrzymich rozmiarów, gdyż po uwzględnieniu wszystkich kosztów umowy-zlecenia pozostają tańszą opcją — mówi Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP.

Koniunktura pomaga

Eksperci nie mają wątpliwości, że obecnie panująca sytuacja na rynku pracy w naturalny sposób sprzyja zamianie z kontraktów cywilnoprawnych i umów tymczasowych na stałe etaty.

— Takie są oczekiwania wielu pracowników, którzy mają w tej kwestii coraz więcej do powiedzenia, a ponadto z perspektywy pracodawców stanowi to formę zabezpieczenia przed nagłymi odejściami do konkurencyjnych firm — podkreśla Łukasz Kozłowski. Ekonomiści BOŚ Banku oceniają, że kolejne miesiące przyniosą dalsze spadki bezrobocia. Pracodawcy zaś będą coraz częściej raportowali problemy ze znalezieniem pracowników. Poprawa koniunktury gospodarczej, która zaczęła się już pod koniec ubiegłego roku, pozwala przypuszczać, że odsetek zarejestrowanych w urzędach pracy zacznie się w tym roku zbliżać do 7 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartek Godusławski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Przybywa stabilnej pracy