Przybywa ukraińskich firm

PAP
Małgorzata GrzegorczykMałgorzata Grzegorczyk
opublikowano: 2023-07-18 20:00

Nie spada tempo zakładania w Polsce firm przez obywateli Ukrainy. W pierwszym półroczu przybyło ich niewiele mniej niż przez cały ubiegły rok.

Posłuchaj
Speaker icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl
Subskrypcja

W pierwszej połowie 2023 r. zarejestrowano w Polsce 13,9 tys. firm ukraińskich, to 87 proc. firm z tym kapitałem wpisanych do bazy CEIDG w całym 2022 r.

– Od początku 2023 r. co miesiąc powstaje ponad 2 tys. ukraińskich jednoosobowych działalności gospodarczych (JDG). Ukraińskie firmy stanowiły w pierwszym półroczu 2023 r. 67 proc. wszystkich nowych zagranicznych i 10 proc. wszystkich zakładanych w tym czasie JDG – mówi Katarzyna Dębkowska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

W 2022 r. Ukraińcy założyli w Polsce prawie 16 tys. JDG, co stanowiło 6 proc. wszystkich tego typu spółek założonych w ubiegłym roku. Od wybuchu wojny w Ukrainie do końca czerwca 2023 r. w bazie CEIDG zarejestrowano 29,4 tys. ukraińskich JDG. Dominują firmy z branż budowlanej, informacji i komunikacji oraz usługowe. W styczniu 2022 r. obywatele Ukrainy otworzyli w Polsce 188 działalności gospodarczych, podobna liczba została odnotowana w lutym 2022 r. Po wybuchu wojny w Ukrainie sytuacja diametralnie się zmieniła. Od maja ubiegłego roku co miesiąc rejestrowano nie mniej niż 1 tys. firm.

– Tempo zakładanych w Polsce ukraińskich działalności gospodarczych nie spowalnia. Nie można tego zjawiska określić jako zrywu po wybuchu wojny. Firmy nadal powstają, prowadzą w Polsce działalność i nie obserwujemy ich masowego likwidowania – mówi Katarzyna Dębkowska.

W pierwszej połowie 2023 r. zamknięto 933 firmy, co stanowi ok. 3 proc. wszystkich założonych w tym czasie ukraińskich działalności.

23 proc.

Taki odsetek ukraińskich firm zarejestrowanych w Polsce to firmy budowlane…

18 proc.

...taki zajmuje się informacją i komunikacją…

14 proc.

...a taki usługami.