Przychodnie sklejają się w jedno

ET
opublikowano: 16-04-2007, 00:00

Pierwszy w kraju klaster stworzony oddolnie ruszy za kilka tygodni. I będzie to multiklaster.

Pierwszy w kraju klaster stworzony oddolnie ruszy za kilka tygodni. I będzie to multiklaster.

Na południu Polski dojrzewa klaster medyczno-informatyczno-uzdrowiskowy. Mózgiem inicjatywy jest Stowarzyszenie Klaster Medycyna Polska Południowy-Wschód, utworzone przez kilka lokalnych przychodni. Współpracuje z nim wianuszek firm z branży medycznej i IT.

— Tworzymy klaster, który powstaje oddolnie, w sposób naturalny, opierając się na nawiązanych relacjach biznesowych — mówi Andrzej Witek, prezes Center Medu z Tarnowa.

Zaczęło się od przychodni, które zamiast rywalizować postawiły na współpracę. Z czasem dołączyły firmy z branży IT, oferując oprogramowanie dla rozrastającej się sieci.

— Powstała grupa kilkunastu współpracujących firm, czyli po angielsku cluster — mówi Andrzej Witek.

Na przełomie kwietnia i maja powstanie biuro koordynacyjne klastru. Miesiąc potem mają zostać podpisane umowy z członkami wspierającymi go. Stowarzyszenie jest już po słowie z sześcioma uzdrowiskami z południowo-wschodniej Polski. Do współpracy zaprosi uczelnie i samorządy.

— Chcemy utworzyć łańcuch powiązań: naukowcy opracowują nowatorskie rozwiązania, firmy je produkują, branża medyczna wdraża, a samorząd wspiera — wyjaśnia Andrzej Witek.

Stowarzyszenie złożyło w Agencji Rozwoju Przemysłu wnioski o dofinansowanie projektu utworzenia platformy IT dla sieci przychodni autorstwa Kamsoftu oraz programu do obsługi usług telemedycznych, opracowanego przez Apsel. Obydwa programy mają fundamentalne znaczenie dla działalności klastra.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ET

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu