Przyczółek IDM w Londynie

ET
opublikowano: 23-07-2008, 00:00

Broker chce się dobrać do kapitałów londyńskiego City oraz otworzyć krajowy rynek dla inwestorów z Wysp. Na początek.

Broker chce się dobrać do kapitałów londyńskiego City oraz otworzyć krajowy rynek dla inwestorów z Wysp. Na początek.

IDMSA wyłożył 800 tys. funtów za 17,06 proc. akcji Merchant Securities Plc, brytyjskiego brokera notowanego na Alternatywnym Rynku Inwestycyjnym (AIM) londyńskiej giełdy. Akwizycja odbyła się w drodze podwyższenia kapitału. Spółka wyemitowała akcje prawie za 1,6 mln funtów. Połowę objął IDM, stając się największym akcjonariuszem.

36 proc. akcji kontroluje menedżment Merchant Securities. Do brokera należą dwie spółki: Merchant Securities Group Ltd oferuje usługi brokerskie dla klientów indywidualnych oraz instytucjonalnych, a John East & Partners Ltd zajmuje się klientem korporacyjnym i jest doradcą firm notowanych na AIM. Po roku obrotowym zakończonym 31 marca tego roku Merchant Securities zanotował stratę 600 tys. funtów.

IDMSA sporo sobie obiecuje po brytyjskiej inwestycji. Liczy, że w ten sposób zdobędzie dla klientów kapitały londyńskiego City poprzez IPO na LSE i AIM. Z drugiej strony chce też zainteresować inwestorów z Wysp Brytyjskich wtórnym rynkiem kapitałowym w Polsce.

— Podstawowe efekty synergii to otwarcie rynku brytyjskiego dla klientów IDMSA, możliwość wprowadzenia podwójnego notowania w Polsce oraz na AIM. Poza tym będziemy wspierać się w procesie pre-IPO i wreszcie zamierzamy opracowywać nowe produkty inwestycyjne oparte na rynkach wschodzących — mówi Patrick Claridge, p.o. prezes Merchant Securities.

Dla IDMSA kupno udziałów w londyńskim brokerze jest częścią szerszego planu.

— To pierwszy krok do stworzenia międzynarodowej sieci powiązań — wyjaśnia Łukasz Jagiełło, dyrektor Departamentu Nowych Rynków w IDMSA.

Broker patrzy nie tylko na Zachód, lecz również na Ukrainę, Białoruś oraz Rumunię.

— Interesuje nas kupno udziałów w lokalnych domach maklerskich, żeby zapewnić obsługę brokerską klientom IDM SA — mówi Łukasz Jagiełło.

Na Białorusi planowana współpraca z miejscowym partnerem w zdobywaniu kapitału dla tamtejszych spółek z GPW. Podobnie z Ukrainą, z tym że w tym przypadku IDMSA liczy na dodatkowe przychody, jakie może przynieść obsługa ukraińskich firm notowanych na AIM

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ET

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu