Przygotuj się na śmierć

opublikowano: 01-11-2019, 08:49

Większość z nas w najbliższych dniach odwiedzi cmentarze. Zadumamy się nad grobami najbliższych. Niektórych najdzie refleksja, że jesteśmy śmiertelni. A co się dzieje, jak umiera prezes firmy?

Łukasz Martyniec, ekspert z kancelarii sukcesyjnej, mój rówieśnik, który napisał już testament i pięciokrotnie go aktualizował, opowiada, kiedy i jak przedsiębiorca powinien sporządzić ten dokument. Zbigniew Jakubas, biznesmen, który rozpoczynał w czasach PRL-u, a dziś ma kilkanaście firm, uważa, że pieniądze to nie wszystko – ważniejsze jest przekazanie biznesu i odpowiedzialności za pracowników. Zapytałam więc psycholog Ewę Jarczewską-Gerc o stosowane w firmach rodzinnych w Polsce modele wychowania finansowego. Potem sprawdziłam, jaki model stosuje Bartosz Świderek, wiceprezes Pol-Inoweksu, a on opowiedział historię o Niemcu, który przekazał firmę synowi, gdy ten miał… ponad 60 lat. Zapytałam też badaczkę firm rodzinnych, Ewę Więcek-Jankę, jak wygląda sukcesja w Polsce, w której zjawisko to jest dość nowe. Dość nowe, bo u nas przedsiębiorstwa rodzinne powstają od czterech pokoleń, a najstarsza na świecie firma rodzinna ma ponad 1300 lat!

Wszystkie odcinki Pulsu Biznesu do słuchania na www.pb.pl/dosluchania i w Twojej aplikacji podcastowej (np. na Spotify lub w Lectonie).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane