Przyspiesz z chmurą

  • Materiał partnera
opublikowano: 08-10-2021, 12:49
aktualizacja: 11-10-2021, 10:09

Rozwój technologii chmurowych w ostatnich latach sprawił, że możliwości i tempo wdrażania nowych projektów zdecydowanie się powiększyły. Rozważając decyzję o migracji swoich zasobów do chmury warto skorzystać z doświadczeń firm, które w swojej praktyce biznesowej już jej używają do transformacji produktów i usług.

O tym, co rozwiązania chmurowe zmieniły w Virtualo, największym dystrybutorze treści cyfrowych w Polsce działającym w ramach grupy Empik, opowiada Sebastian Kamut, IT Team Leader firmy.

Dlaczego zdecydowaliście się na migrację do chmury?

W Virtualo obserwujemy nieustanny wzrost konsumpcji treści cyfrowych, co powoduje, że bezustannie mierzymy się z olbrzymim i zmiennym transferem danych.

Przed powstaniem usługi streamingowej Empik Go zmiany obciążenia platformy Virtualo w czasie były przewidywalne, mogliśmy z dużą dokładnością oszacować jakiej infrastruktury będziemy potrzebować w danym okresie. Po uruchomieniu Empik Go, nastąpił nagły wzrost potrzebnej przestrzeni dyskowej oraz transferu, przez co musieliśmy szybko dostosować nasze rozwiązania do nowych wymagań.

Wiedzieliśmy, że rozwiązania on-premise, z których dotąd korzystaliśmy nie będą w stanie zapewnić nam stabilności i skalowalności niezbędnej w tamtym momencie. Dzięki migracji do chmury możemy dostosować nasze środowiska do bieżących wymagań naszych klientów bez potrzeby ręcznej alokacji zasobów. To pozwala nam na płynne działanie, szybką reakcję oraz duże oszczędności.

Jakie korzyści biznesowe dostrzegacie po przejściu do chmury?

Przede wszystkim możemy się skupić na wdrażaniu nowych rozwiązań bez potrzeby posiadania zespołu wsparcia technicznego do utrzymywania własnej infrastruktury.

Przepisując część systemu wykorzystaliśmy natywne rozwiązania oferowane przez chmurę, przy okazji eliminując ówczesny dług techniczny co pozytywnie wpłynęło na wydajność, dostępność i bezpieczeństwo systemu.

Dzięki możliwości wykorzystania modelu rozliczeń w ujęciu minutowym lub sekundowym mamy przestrzeń na budowanie środowisk testowych bez wykraczania poza założony budżet IT. Przygotowanie środowiska na potrzeby POC (Proof of Concept), a także przetestowanie utworzonego oprogramowania zajmuje nam niekiedy kilkanaście minut.

Bardzo dobrym testem dla obecnego rozwiązania była wiosna zeszłego roku. Po wybuchu pandemii Empik Go zanotowało gwałtowny wzrost zarówno samej liczby aktywnych użytkowników, jak i ilości pobieranych treści. Musieliśmy zmierzyć się z nagłym obciążeniem systemu i olbrzymim transferem danych. Działaliśmy bezawaryjnie, co tylko potwierdziło słuszność wyboru chmury jako głównego zaplecza technologicznego.

Jeśli jesteś menedżerem zarządzającym dużą firmą i chcesz wiedzieć, jak chmura obliczeniowa może w praktyce przyspieszyć rozwój twojej organizacji, weź udział w jednym z regionalnych spotkań z ekspertami Chmury Krajowej i Google Cloud. W programie liczne przykłady zastosowań chmury obliczeniowej w różnych branżach gospodarki, prezentowane przez praktyków biznesu oraz czas na networking. Rejestracja na www.przyspieszzchmura.pl.

CHMURA OD A DO Z - cykl spotkań biznesowych dla menedżerów

Harmonogram

● 14.10 – Poznań

● 27.10 – Gdańsk

● 18.11 – Łódź

● 2.12 – Wrocław

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane