Przystanek we wzrostach, czy odwrót?

Witold Zajączkowski, DM BOŚ
opublikowano: 09-09-2014, 19:17

Dzisiejsza sesja rozpoczęła się od niewielkich strat, które po 6-ciu kwadransach wyniosły ok. 15 pkt. (0,6 proc.).

Spadek wyczerpał się, WIG20 ruszył w górę i koło 13-tej wyszedł na chwilę nad kreskę. W ostatnich godzinach jednak zaczęła się pogarszać sytuacja na rynkach zagranicznych i indeks zmuszony był cofnąć się do poziomu porannego dołka. Na końcowym fixingu strona popytowa wyłożyła ok. 50 mln, co przełożyło się na kilkupunkowe podbicie. Na dzisiejszy spadek WIG20 miała spory wpływ KGHM, która straciła 2 proc. wskutek lekkiego tąpnięcia cen miedzi.

Wczorajsze zamknięcie w USA wypadło na niewielkich minusach, ale tamtejsze giełdy podążają w bok od 9-ciu sesji. S&P500 ma problem z trwałym wybiciem ponad 2000 pkt. W tym czasie GPW nie próżnowała, bo po środowym ogłoszeniu porozumienia w sprawie zawieszenia broni na Ukrainie i równoczesną obniżką stóp w Euroloandzie, mieliśmy tego samego dnia dynamiczny wzrost (2,1 proc.).  Na kolejnej sesji pękł opór, szczyt z lutego – 2530 pkt. GPW zanotowała nowe tegoroczne maksima. Po taki silnym uderzeniu zabrakło na razie pary do dalszych wzrostów i w efekcie mamy przystanek w okolicy 2550 pkt.

Duże znaczenie ma jak widać sytuacja na Ukrainie. Podpisany rozejm, mimo wymiany ognia w kilku punktach frontu,  jest zasadniczo realizowany, co sprzyja dobrym nastrojom na rynku. Równolegle słychać o groźbach Rosji i drobnych prowokacjach, np. wobec wspólnych manewrów Ukraina-NATO na Morzu Czarnym. Powolne rozbrajanie Donbasu będzie mieć pozytywny wpływ na nastroje i pociągnie indeks w kierunku 2600 pkt. Nie można jednak wykluczyć, że któraś ze stron szykuje kolejną ofensywę, a wtedy WIG20 zawróci na południe.


Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Witold Zajączkowski, DM BOŚ

Polecane