Przyszli emeryci wybierali znane firmy

Katarzyna Ostrowska
opublikowano: 21-01-2000, 00:00

Przyszli emeryci wybierali znane firmy

Kryteria wyboru OFE

Przedstawiciele funduszy emerytalnych zgodnie twierdzą, że przy wyborze funduszu klienci kierowali się przede wszystkim wcześniejszą obecnością na rynku polskim akcjonariuszy PTE. W przyszłości podstawowe znaczenie dla nowych członków OFE będzie miał sposób inwestowania składek.

Marek Baran,rzecznik Grupy Allianz, akwizytor

- Przeprowadziliśmy własne badania dotyczące tego, czym kierowali się klienci wybierając fundusz Allianz. Wynika z nich, że zarówno młode osoby, jak i starsze, kierowały się wysokością opłat, wizerunkiem Grupy Allianz, jak również jej wielkością i potencjałem finansowym w Polsce i na świecie. W następnych latach natomiast klienci będą sugerować się wynikami inwestycyjnymi funduszy.

Dotychczasowe wybory klientów funduszy były dojrzałe i świadome — wynikały z rozmów z różnymi akwizytorami. Osoby, które zmieniły OFE stanowią niewielki odsetek.

Jacek Badowski, dyrektor ds. sprzedaży i szkoleń w Commercial Union PTE BPH CU WBK, akwizytor

- Zarówno młodzi ludzie jak i osoby starsze kierowały się w ubiegłym roku podobnymi kryteriami przy wyborze funduszu. Była to głównie znajomość firmy jeszcze przed rozpoczęciem w marcu akwizycji.

Osoby młode zwracały ponadto uwagę na sposób zarządzania, czy jest ono nowoczesne i dynamiczne. Do starszych zaś bardziej przemawiały tradycyjne nazwy. Młodzi patrzyli również na doświadczenie w zakresie zarządzania pieniędzmi. Bardziej akceptowali deklarowany przez OFE zwiększony udział akcji w portfelu w zamian za większe zyski. Starsi klienci preferowali bardziej konserwatywny sposób inwestowania ich pieniędzy przez fundusze emerytalne.

Kolejnym istotnym czynnikiem była profesjonalna sieć sprzedaży. We wszystkich grupach wiekowych odgrywał on znaczącą rolę. Ludzie chcieli wiedzieć znacznie więcej niż mieściła oferta zawarta w ogólnych informacjach o funduszach.

Młode osoby wybierając fundusz w kolejnych latach będą kierować się — podobnie jak teraz — znajomością firmy, logo, dobrymi wynikami i dynamicznym rozwojem. Drugim kryterium może być monitorowanie i ocena wyników inwestycyjnych funduszy. Fundusze, które będą osiągać dobre wyniki, będą cieszyły się większym zainteresowaniem. Większe powodzenie będą mieć również duże firmy, bo dają większe bezpieczeństwo.

Romana Rucińska,wiceprezes PTE Skarbiec-Emerytura

- Z badań przeprowadzonych na nasze zlecenie przez BPS Consultants Poland w październiku 1999 r. wynika, że najważniejszym kryterium dla osób, które wybierały fundusz w ubiegłym roku, było zaufanie do firm tworzących PTE. Na kolejnych miejscach uplasowały się wysokość pobieranej prowizji oraz wielkość kapitału. Dalsze pozycje zajęły: porada rodziny i znajomych, przekonujący akwizytor oraz reklama telewizyjna.

Badania ARC Rynek i Opinia wymieniają inną kolejność. Są to: wielkość kapitału, dobre informowanie klientów, doświadczenie założycieli na polskim rynku oraz sposób lokowania składki. Badania klientów naszego OFE wykazały, że najbardziej są oni zainteresowani informacjami o stanie konta oraz wynikami zarządzania. Ponad 80 proc. czuje się dobrze lub bardzo dobrze poinformowana. W latach następnych kolejność kryteriów wyboru będzie się zmieniać. Najważniejsze znaczenie dla młodych osób będą miały koszty uczestnictwa w funduszu (wysokość prowizji i opłat) oraz wyniki inwestycyjne. Istotne będą również polityka informacyjna i poziom obsługi klientów. Polski rynek PTE czekają procesy konsolidacyjne. Warto więc wybrać fundusz o silnej pozycji rynkowej.

Aleksandra Ślęzak, dyrektor ds. sprzedaży PTE Pocztowo-Bankowego, akwizytor

- Zachęcaliśmy do wybrania Pocztyliona jasnym określeniem strategii inwestycyjnej, która jest atrakcyjna zarówno dla młodych, jak i starszych osób, doświadczeniem udziałowca — Grupy Paribas — w inwestowaniu i zarządzaniu aktywami oraz pewnością, zaufaniem i tradycją Poczty Polskiej. Dużym atutem byli też akwizytorzy — pracownicy Poczty. Nie znikną po podpisaniu umowy.

W następnych latach klienci będą zwracać uwagę na profesjonalną obsługę oraz dostęp do informacji. Znaczenie będą miały nadal pewność i zaufanie do akcjonariuszy PTE, istnienie udziałowców na rynku i ich umiejętność zarządzania aktywami.

Katarzyna Ostrowska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Ostrowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Przyszli emeryci wybierali znane firmy