Czytasz dzięki

Przyszłość jest w e-zawodach

opublikowano: 17-04-2017, 22:00

Automatyzacja i cyfryzacja wyprą z rynku pracy prawie połowę obecnych profesji. Polacy nie są gotowi na te zmiany.

Nowe technologie rewolucjonizują rynek zatrudnienia, a z biegiem czasu zmiany te będą coraz bardziej widoczne. W Polsce zagrożonych automatyzacją jest już 40 proc. stanowisk. Nasi rodacy nie są świadomi tych prognoz, zaledwie co dziesiąty śledzi zmiany na rynku pracy, w związku z czym aż 70 proc. krajan nie przewiduje zmiany swojego zawodu — dowiadujemy się z raportu Gumtree.pl, „Aktywni + Przyszłość Rynku Pracy”.

— Nasze badanie ujawniło niefrasobliwość Polaków w kwestii podnoszenia własnych kompetencji: tylko co dziesiąty śledzi zmiany i aktualne trendy na rynku pracy, żeby móc się do nich dostosować. Zaledwie 19 proc. Polaków uczęszcza na kursy i szkolenia podnoszące kompetencje w celu zwiększenia swoich szans na rynku pracy — mówi Katarzyna Merska, koordynator ds. komunikacji w Gumtree.pl.

Jak wynika z badania, wśród pracujących Polaków aż 64 proc. zgodziło się ze stwierdzeniem, że w perspektywie trzydziestu lat maszyny będą wykonywały większość prac, które realizują obecnie ludzie. Natomiast 48 proc. uważa, że przez kolejnych dziesięć lat nadal będzie pracować w zawodzie i wykonywać te same obowiązki co dziś.

Właściciel gospodarstwa rolnego

— Z jednej strony wydają się świadomi znikających z rynku pracy zawodów, ale z drugiej nie zamierzają podejmować żadnych działań, żeby się do tego przygotować. Potrzebny jest silny impuls, który uwolni pracowników tkwiących w poczuciu niepewności i pozwoli im patrzeć w przyszłość z przekonaniem, że są do niej przygotowani — zauważa dr Grzegorz Baczewski, dyrektor departamentu pracy, dialogu i spraw społecznych Konfederacji Lewiatan.

Cyfrowe kompetencje

Mimo że siedmiu na 10 Polaków nie przewiduje przebranżowienia, mają oni świadomość, że ich dalszy rozwój jest zależny od poszerzania kompetencji cyfrowych. Aż 83 proc. krajan zgadza się ze stwierdzeniem, że nowe technologie są kluczem do powodzenia na rynku — z czego 88 proc. stanowią osoby w wieku 15-24 lata. Najbardziej świadomi konieczności podnoszenia

85 81 78 76 57 43

kompetencji cyfrowych i nauki obsługi nowych programów są studenci, a najmniej rolnicy.

— Różnice między zapotrzebowaniem rynku a podażą odpowiednich kompetencji na polskim rynku pracy są widoczne na wielu płaszczyznach, a jedną z ciekawszych jest luka w obszarze kompetencji cyfrowych. Co trzeci bezrobotny w Polsce, w porównaniu z co dziesiątym bezrobotnym w krajach „starej” Unii, nigdy nie korzystał z komputera. Analogicznie, nigdy komputera nie używał co szósty zatrudniony w Polsce, podczas gdy w EU15 dotyczy to tylko co 16. pracownika. Kluczem do rozwoju polskiej gospodarki jest jak najszybsze podniesienie kompetencji cyfrowych wśród pracowników — mówi dr hab. Renata Włoch, koordynator programu Digital Society w DELab UW.

Analityk-freelancer

Coraz bardziej cyfrowe gospodarki będą potrzebowały stałego dopływu specjalistów IT — a to przez ciągły rozwój Big Data, aplikacji mobilnych i internetu rzeczy. W tych sektorach zauważymy zapotrzebowanie, zwłaszcza na analityków, tzw. data miners — osoby pozyskujące dane, deweloperów od oprogramowania i aplikacji, specjalistów od sztucznej inteligencji, projektantów maszyn i robotów czy ekspertów od marketingu cyfrowego i e-commerce. Będzie również popyt na e-liderów, czyli osoby, które będą potrafiły łączyć kompetencje cyfrowe, biznesowe i zarządcze. Zmienia się też forma zatrudnienia — coraz więcej osób decyduje się na bycie freelancerem.

— To dowód na to, że jednym z kierunków rozwoju rynku pracy jest odejście od pracy biurowej na etat na rzecz bardziej wyzwolonej formy działalności, opartej na samozatrudnieniu i uniezależnieniu się od jednego pracodawcy — mówi Katarzyna Merska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paulina Kostro

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu