Przyszłość jest w naszych rękach

Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen
opublikowano: 03-01-2019, 22:00

Przejawem odpowiedzialnego kierowania każdym podmiotem jest analizowanie możliwych scenariuszy, skutków podejmowanych decyzji. Potrzebna jest też determinacja, aby wyznaczone cele skutecznie realizować. Dlatego zarządzając największą firmą w Europie Środkowo-Wschodniej, jaką jest PKN Orlen, wszystkie działania i inwestycje traktuję jako wyzwanie, które należy podjąć, aby dalej się rozwijać.

Oczywiście żadne decyzje biznesowe nie powinny być realizowane w oderwaniu od otoczenia, które będzie wpływać na sektor energii w bliższej czy dalszej przyszłości. Można je obrazowo przedstawić w formie kilku pytań: jakie źródła energii będą dominować? Jak zaspokajać potrzeby energetyczne z poszanowaniem klimatu i środowiska naturalnego? Jak w tym kontekście uwzględnić potrzeby społeczne, czyli odpowiedzialność w skali mikro? Jakie przełomowe technologie pojawią się w ciągu najbliższych 30 lat? Jak zmienią się zachowania konsumenckie?

Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen
Fot. Marek Wiśniewski

Dziś w branży paliwowej można wskazać kilka kierunków, które niewątpliwie będą miały duży wpływ na rozwój biznesu, w tym na rozwój PKN Orlen.

• Polityka klimatyczna, czyli rosnąca presja na ograniczanie zmian klimatycznych oraz rozwój niskoemisyjnej gospodarki obiegu zamkniętego, wpływająca na cały cykl produkcji. W tym kontekście trzeba wskazać na pojawienie się nowego konsumenta diesla, jakim w związku z nowymi międzynarodowymi przepisami będzie transport morski.

• Rozwój biopaliw i biotworzyw, pod wpływem regulacji oraz wymagań konsumentów dotyczących zastosowania biokomponentów w produktach rafineryjnych i petrochemicznych.

• Cyfryzacja produkcji rafineryjnej i petrochemicznej, pozwalająca na optymalizację pracy zakładów oraz lepsze oszacowanie przyszłego popytu na produkty.

• Nowe modele mobilności, w tym elektromobilność, oraz paliwa alternatywne (wodór, LPG/CNG/LNG) wpływające na rynek paliw płynnych. Digitalizacja transportu, samochody bezobsługowe zmieniające dotychczasowe modele mobilności.

• Rosnące oczekiwania i świadomość zakupowa klientów, również w zakresie wdrażania innowacyjnych rozwiązań, jakości oraz pochodzenia produktów, gospodarka współdzielenia zmieniająca dotychczasowe modele sprzedaży detalicznej.

Należymy do grona tych, którzy nie tylko starają się odpowiadać na wyzwania, ale mają ambicję, aby je odpowiednio wcześnie diagnozować i wyprzedzająco reagować na konkretne potrzeby czy trendy. Dlatego jeszcze w tym roku udało nam się zbudować solidne fundamenty pod dalszy rozwój spółki. Realizacja programu rozwoju petrochemii wzmocni ten bardzo istotny segment i pozwoli na osiąganie zysków w długim okresie. Umożliwi też wejście w segment produktów wysokomarżowych, co pozytywnie wpłynie na wyniki naszej spółki. Inwestycje w tym obszarze, na poziomie 8,3 mld zł w ciągu kolejnych 5 lat nie pozostaną też bez znaczenia dla całej polskiej gospodarki — z importera staniemy się eksporterem produktów petrochemicznych.

Ważnym elementem całego programu będzie też budowa zaplecza badań i rozwoju, co w kontekście wyzwań technologicznych stojących przed przemysłem ma kluczowe znaczenie. Natomiast zainicjowany również w 2018 r. proces przejęcia przez PKN Orlen Grupy Lotos to strategiczne przedsięwzięcie z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego Polski, ale też lokalnych społeczności. Wykorzystanie synergii w obszarze logistyki czy zakupów umocni pozycję obu spółek na bardzo konkurencyjnym i wymagającym rynku. Intensywnie pracowaliśmy też nad rozwojem oferty paliw alternatywnych na naszej największej w regionie sieci nowoczesnych stacji. Udostępniliśmy pierwsze punkty ładowania aut elektrycznych i zgodnie z zapowiedziami mamy ambitne plany w tym zakresie na kolejne lata. Testujemy napęd wodorowy na naszych stacjach w Niemczech. W Czechach do dyspozycji klientów pozostają stacje tankowania CNG. Naturalnie nadal koncentrujemy się na sprzedaży paliw tradycyjnych, natomiast chcemy być już przygotowani na zmianę oczekiwań konsumentów. Nie zamierzamy tego przegapić. W działaniach pamiętamy cały czas, że jesteśmy polską firmą i to wiąże się z określoną odpowiedzialnością. Dlatego, zgodnie z oczekiwaniami społecznymi, kierujemy się zasadą patriotyzmu gospodarczego. Już 68 proc. produktów na naszych stacjach paliw pochodzi od krajowych producentów, a ponad 80 proc. wyprodukowano w Polsce. Klienci to doceniają i coraz chętniej wybierają stacje Orlenu. Ale o tym najlepiej świadczą wyniki sprzedaży. Jeszcze przed końcem minionego roku nasza sieć w Polsce, Niemczech, Czechach i na Litwie osiągnęła historyczny wynik sprzedaży paliw na poziomie 11 mld litrów. To cieszy, ale też mobilizuje do dalszych działań. Co zatem nas czeka w 2019 r.?

Z perspektywy biznesowej spokojnie wchodzimy w przyszłość. Będziemy realizować kluczowe inwestycje i dalej wzmacniać naszą pozycję konkurencyjną. Co istotne, nasze plany wdrażamy przy zachowaniu bezpiecznych wskaźników finansowych.

Oczywiście niebagatelny wpływ na naszą działalność będzie miało otoczenie makroekonomiczne, w tym kondycja polskiej gospodarki. Jednak Polaków, naszych klientów i pracowników nie zajmuje PKB, lecz to, czy będą mieć pracę, czy dostaną wyższe wynagrodzenie i czy nie zostanie ono ograniczone przez wzrost cen. Patrzę na rynek pracy z perspektywy dużego pracodawcy i nie widzę powodu do obaw. Tu rządzi pracownik i ta sytuacja w 2019 r. nie powinna się zmienić. Zarówno gdy chodzi o wzrost zatrudnienia, jak też wynagrodzeń, o którym już wiemy, że w mijającym roku był wyjątkowo wysoki. Natomiast gdy patrzę na ceny ropy, a mówi się o nich, że determinują ceny innych nośników energii, prognozowany poziom w 2019 r. powinien być zbliżony do średniej z 2018 r. I to jest dobra wiadomość dla naszych klientów, których interesują ceny paliw na stacjach Orlenu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen

Polecane