Czytasz dzięki

PSA może dostać na Gliwice 80 mln zł

opublikowano: 12-05-2019, 22:00

Aby zachęcić koncern do produkcji dużych vanów, inwestycji za 1,1 mld zł, rząd zaproponował dość wysoki grant.

W ostatni czwartek Grupa PSA ogłosiła, że pod koniec 2021 r. rozpocznie w zakładzie Opla w Gliwicach produkcję dużych aut dostawczych. Wiadomo, ile zainwestuje.

— Firma deklaruje 1,1 mld zł nakładów — twierdzi osoba, która brała udział w rozmowach z koncernem.

Grant tak, strefa nie

Wojciech Osoś, rzecznik Grupy PSA, przyznał, że firma dostała ofertę grantu, ale do momentu podpisania umowy nie może podać więcej szczegółów. — Międzyresortowy zespół do spraw inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki zaproponował około 80 mln zł grantu — mówi źródło „PB”.

To sporo nawet jak na tak duży projekt. Podobnej wysokości dotację z programu wspierania inwestycji — 86,3 mln zł — dostanie belgijski Umicore, który kosztem 1,3 mld zł buduje w Nysie zakład katod do akumulatorów dla samochodów elektrycznych. Proporcjonalnie dużo niższy grant dostanie Toyota w związku z uruchomieniem produkcji silników do samochodów hybrydowych w Jelczu-Laskowicach — niecałe 9,6 mln zł przy projekcie za 400 mln zł czy Valeo Autosystemy — po około 3 mln zł na projekty za 179 i 22,3 mln zł.

Grupa PSA zamierza wybudować w Gliwicach hale i ulokować w nich nową linię produkcyjną. Nie będzie dokupować gruntu. Nie skorzysta ze zwolnień podatkowych w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej (KSSE), na której terenach mieści się zakład.

15 proc. więcej

Moce produkcyjne zakładu mają sięgnąć 100 tys. vanów rocznie. Grupa PSA musi uruchomić dodatkową produkcję lekkich samochodów dostawczych w Europie, bo zakład SevelSud, jej wspólne przedsięwzięcie z Fiat Chrysler Automobiles, przekroczył moce produkcyjne dla takich aut, jak pegueot boxer, citroen jumpber i fiat ducato. W 2018 r. w Polsce wyprodukowano 202,1 tys. samochodów ciężarowych, co oznacza wzrost o blisko 20 proc. r/r.

W połowie 2022 r. w fabryce w Gliwicach będzie pracować co najmniej 300 nowych osób. Dziś przy produkcji opla astry i cascady, których w ubiegłym roku powstało 106,5 tys. (w 2016 r. z taśm fabryki zjechało prawie dwukrotnie więcej aut), pracuje niecałe 2 tys. osób. Grupa PSA przejęła europejskie fabryki Opla/ Vauxhalla od amerykańskiego koncernu General Motors w 2017 r. Fabryka w Gliwicach produkuje ople od 21 lat.

a0affcda-429f-11ea-b77f-2e728ce88125
Co tam, panie, w inwestycjach?
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
Co tam, panie, w inwestycjach?
autor: Małgorzata Grzegorczyk
Wysyłany raz w miesiącu
Małgorzata Grzegorczyk
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane