PTE bardzo późno zanotują zyski

Katarzyna Ostrowska
opublikowano: 17-05-2002, 00:00

Wyliczenia dotyczące rentowności towarzystw emerytalnych pokazują, że po jedenastu latach od startu część z nich wciąż nie będzie przynosiła zysków, nie mówiąc już o osiągnięciu zwrotu z kapitału. Receptą jest konsolidacja.

Jan Monkiewicz, szef Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych, na razie z rezerwą podchodzi do procesu konsolidacji towarzystw i funduszy emerytalnych.

— I tak musi dojść do pewnych przetasowań na tym rynku. Jednak jeśli nie będzie żadnych ograniczeń, możemy pewnego dnia mieć jeden fundusz emerytalny — taki ZUS-bis — mówił Jan Monkiewicz w wywiadzie dla „Gazety Wyborczej”.

Standardy przyszłych fuzji wyznaczy decyzja KNUiFE dotycząca wniosku konsolidacyjnego PTE Skarbiec-Emerytura i PTE BIG Banku Gdańskiego. Na taki sygnał PTE czekają już od dawna.

Wyliczenia „Pulsu Biznesu” pokazują, że przy obecnym stanie rynku niektóre PTE będą bardzo długo czekać na zyski, a zwrot z zainwestowanego kapitału może nigdy nie nastąpić.

— Żadne PTE, nie będące w grupie ubezpieczeniowej, czyli bez własnej sieci sprzedaży, nie ma szans przetrwania. Wszystkie bankowe PTE będą prędzej czy później sprzedane ubezpieczycielom — mówi anonimowy analityk.

Symulacje dotyczące rentowności PTE obejmują okres do 2009 r., czyli jedenaście lat od ich startu (większość zaczęła funkcjonować już w 1998 r.). Zwrot z zainwestowanego kapitału najszybciej, bo już w przyszłym roku, osiągnie ING NN. W kolejnym roku break-even osiągnie CU, a w 2005 r. — AIG. Do 2009 r. osiągnie go także zapewne PTE PZU.

W latach 2002-2009 aż dziewięć z siedemnastu PTE nie osiągnie zysku. Ale branża będzie już zyskowna. W 2009 r. tylko pięć towarzystw nie osiągnie zysku. Będą to PTE: BIG BG, Dom, Kredyt Banku, Polsat i Skarbiec-Emerytura.

Te towarzystwa deklarują udział w konsolidacji. O Polsacie już od dawna spekuluje się, że jest na sprzedaż. Wniosek PTE BIG BG i Skarbiec-Emerytura jest w KNUiFE. Towarzystwa Dom i Kredyt Banku z kolei zawiesiły tymczasowo, jeszcze w ubiegłym roku, postępowanie konsolidacyjne. W maju miał wreszcie zostać ustalony parytet wymiany akcji przy ich połączeniu.

— Jeszcze nic nie wyjaśniło się w tej kwestii. Gdybyśmy mieli funkcjonować sami, zyski pokazałyby się po około dwóch latach. Jest to wersja optymistyczna i zależy od sprawności ZUS. Po połączeniu z Kredyt Bankiem okres ten skraca się o 6-8 miesięcy. Zwrotu z kapitału nie osiągniemy jednak na pewno w ciągu najbliższych pięciu lat — mówi Marek Jandziński, prezes PTE Dom.

Akcjonariusze siedmiu towarzystw muszą szykować się do kolejnych inwestycji. Podniesienie kapitału do 2009 r. czeka bowiem PTE: BIG BG, Dom, KB, Pekao, Polsat, Sampo i Skarbiec-Emerytura.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Ostrowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / PTE bardzo późno zanotują zyski