PTE chcą redukcji kosztów funkcjonowania systemu

Przemysław Barankiewicz
28-08-2001, 14:46

WARSZAWA (Reuters) - Przedstawiciele towarzystw emerytalnych chcą tuż po wyborach przedstawić nowemu rządowi projekt nowelizacji przepisów, który pozwoliłby im zaoszczędzić rocznie ponad 130 milionów złotych, powiedzieli zarządzający funduszy.

"We wrześniu zamkniemy prace (nad tym projektem). Zanim to zrobimy chcielibyśmy przeprowadzić rozmowy z ludźmi, którzy mają i będą mieli wpływ na dalsze losy i budżetu i reformy emerytalnej" - powiedział na konferencji prasowej Krzysztof Lutostański, prezes Bankowy OFE.

Lutostański dodał, że projekt trafi do nowego rządu na początku jego kadencji.

Jednak w zeszłym tygodniu Wiesław Kaczmarek z Sojuszu Lewicy Demokratycznej, który może zostać ministrem skarbu w nowym rządzie zaproponował, by na jakiś czas zawiesić reformę emerytalną.

Jego zdaniem zamrożenie przekazywania składek do funduszy pomogłoby podreperować finanse publiczne.

Przedstawiciele towarzystw emerytalnych zrzeszeni w Izbie Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych (IGTE) domagają się między innymi ułatwienia procesów konsolidacyjnych, dzięki którym stałe koszty rozłożone zostałyby na większą liczbę rachunków.

W pakiecie redukcji kosztów fundusze zrzeszone w IGTE proponują między innymi obniżenie opłaty pobieranej przez ZUS za przekazywanie składek z 0,8 procent przekazywanej kwoty do 0,5 procent jak ma to miejsce w przypadku opłaty od Kas Chorych.

Towarzystwa chciałyby również takich zmian w obecnych przepisach, które uwolniłyby je od obowiązku utrzymywania tzw. martwych rachunków, czyli należących do osób nie uprawnionych do uczestnictwa w drugim filarze. Według szacunków ZUS takie rachunki stanowią ponad jedną piątą.

PTE chciałyby również przesyłać coroczne informacje swoim członkom listem zwykłym a nie poleconym, co pozwoliłoby zaoszczędzić rocznie ponad 20 milionów złotych w skali całego systemu.

"W 2000 roku koszty systemowe (wynikacjące z obowiązujących przepisów prawnych) wyniosły 230 milionów złotych. Szacujemy, że mogłyby być one niższe o prawie 60 procent" - powiedział Krzysztof Telega, prezes PTE Skarbiec.

Po pierwszych dwóch latach funkcjonowania straty towarzystw emerytalnych przekroczyły 2,4 miliarda złotych.

((Olga Markiewicz, Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemysław Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / PTE chcą redukcji kosztów funkcjonowania systemu