PTE: na rynku zostało 16 graczy

Katarzyna Ostrowska
07-08-2002, 00:00

Dziś łączą się towarzystwa emerytalne Skarbiec-Emerytura (100-proc. akcjonariusz BRE Bank) oraz BIG Banku Gdańskiego (100-proc. akcjonariusz BIG BG). Będzie to już drugi, po Arce-Invesco i Pocztowo-Bankowym, mariaż na tym rynku. Po fuzji pozostanie szesnaście PTE.

O zgodę na połączenie PTE ubiegały się od kwietnia ubiegłego roku. Komisja Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych wyraziła swoją akceptację 30 maja, a 4 czerwca otrzymali ją akcjonariusze obu podmiotów.

BIG BG obejmie 38,61 proc. akcji w nowym towarzystwie, a 61,39 proc. BRE Bank. PTE Skarbiec-Emerytura jest podmiotem przejmującym, BRE Bank zapłaci więc za transakcję od 320 do 382,5 mln zł. BRE Bank zapowiedział już jednak, że prawdopodobnie jeszcze w tym roku odsprzeda mniejszościowy — minimum 25 proc. — pakiet akcji PTE. Wojciech Kostrzewa, szef banku, nie wyklucza także, że może dojść do kolejnego połączenia PTE Skarbiec-Emerytura z innym graczem na rynku i wówczas jego akcjonariusze obejmą pewną część akcji PTE Skarbiec-Emerytura — tak jak to było z PTE BIG BG.

Następstwem połączenia PTE będzie przejęcie do końca stycznia przyszłego roku funduszu Ego przez OFE Skarbiec-Emerytura. Konsolidacja umożliwi już w lutym obniżenie opłat od składki, pobieranych w połączonym OFE, które wynosić będą 7,5 proc. przez dwa lata członkostwa, a później 5,9 proc. Dla członków OFE Ego co najmniej z dwuletnim stażem członkowskim oznacza to obniżenie prowizji o 2 proc. Zyskają również klienci OFE Skarbiec–Emerytura, którzy ponoszą opłatę wysokości 7,9 proc. od składki w ciągu pierwszych dwóch lat członkostwa, a po tym okresie 6 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Ostrowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / PTE: na rynku zostało 16 graczy