Puławy i Rawicz przetestują medyczne PPP

  • Anna Pronińska
opublikowano: 04-02-2013, 00:00

Dwa szpitale szukają inwestorów do projektów wartych kilkadziesiąt milionów złotych.

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego (MRR) opublikowało listę dziesięciu medycznych projektów w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP), które chcą ubiegać się o wsparcie doradcze resortu i fundusze unijne w nowej perspektywie finansowej. Znajdują się na niej tak duże przedsięwzięcia, jak budowa szpitala onkologicznego we Wrocławiu za 300 mln zł i szpitala położniczegow Poznaniu za 0,5 mld zł. O wsparcie aplikują jednak także mniejsze placówki, m.in. Rawicz (woj. wielkopolskie) i Puławy (woj. lubelskie). Pierwsze miasto chce zmodernizować i rozszerzyć bazę szpitala powiatowego. Wartość przedsięwzięcia wstępnie oszacowano na ponad 30 mln zł.

— Zbadaliśmy popyt na usługi medyczne w naszym powiecie i ościennych. Widzimy ogromne zapotrzebowanie na świadczenia opieki długoterminowej. Chodzi głównie o leczenie przewlekłych chorób układu krążenia i oddychania oraz opiekę nad osobami starszymi — mówi Dariusz Lorych, dyrektor ekonomiczny i wiceprezes zarządu rawickiego szpitala.

Szpital chciałby wykorzystać budynki po dawnym korpusie kadetów, które są objęte ochroną konserwatora, ale nie zostały wpisane do rejestru zabytków.

— Partner mógłby dobudować część szpitala, np. z przeznaczeniemdla chorych na alzheimera. Mógłby też zwiększyć zakres usług medycznych. Dodatkowym źródłem przychodów mogłyby być także świadczenia komercyjne — wylicza Dariusz Lorych. Szpital jeszcze w tym roku chciałby rozpocząć procedurę PPP.

— Chętnie zaprosilibyśmy też partnera do współpracy w świadczeniu usług medycznych w realizowanej już rozbudowie zakładu opiekuńczo-leczniczego. Inwestycja pozwoli zwiększyć bazę łóżek szpitalnych z obecnych 40 do 90-100. Finansujemy ją z pieniędzy własnych i kredytu — mówi wiceprezes zarządu rawickiego szpitala.

W Puławach z formuły PPP chce skorzystać Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej (SP ZOZ).

Jego władze marzą o budowie pawilonu zabiegowo-diagnostycznego i lądowiska dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

— To na razie pomysł, który wpisuje się w 10-letnią strategię szpitala. Spróbujemy skorzystać ze wsparcia MRR — mówi Wojciech Tarłowski, dyrektor ds. ekonomicznych SP ZOZ. Priorytetem jest modernizacja powiatowego szpitala.

— Pochodzi sprzed kilkudziesięciu lat. Dziś mamy problemy z niespełniającymi norm pomieszczeniami, m.in. blokiem operacyjnym — mówi Wojciech Tarłowski.

SP ZOZ czeka na ogłoszenie konkursu na fundusze norweskie, którymi chciałby sfinansować termomodernizację szpitalnych pawilonów. Wartość projektu przekracza 10,5 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna pronińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu