Puls Przedsiębiorcy – 18 lipca 2005

(Tadeusz Stasiuk)
18-07-2005, 08:16

Sezon urlopowy w pełni. To także swoiste szachy pomiędzy pracodawca a pracownikiem. Każdy z nich ma swoje prawa, ale i obowiązki, jasno określone przepisami prawa. Pracownik ma zagwarantowany przez kodeks pracy urlop wypoczynkowy, jego szef może go jednak w uzasadnionych wypadkach nie puścić na urlop lub z niego zawezwać.

Sezon urlopowy w pełni. To także swoiste szachy pomiędzy pracodawca a pracownikiem. Każdy z nich ma swoje prawa, ale i obowiązki, jasno określone przepisami prawa. Pracownik ma zagwarantowany przez kodeks pracy urlop wypoczynkowy, jego szef może go jednak w uzasadnionych wypadkach nie puścić na urlop lub z niego zawezwać. Jakie rodzi to skutki, jak dochodzić do konsensusu w sytuacjach „narzucanych przepisami prawa” można przeczytać w poniedziałkowym „Przedsiębiorcy”, dodatku do „Pulsu Biznesu” oraz tutaj.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Puls Przedsiębiorcy – 18 lipca 2005