Punkt badania światła

opublikowano: 29-03-2018, 22:00

AQForm, producent oświetlenia, kończy budowę centrum badawczo- -rozwojowego i pod rękę z Belgami rusza na zachód kontynentu.

Fabryka tzw. opraw oświetleniowych spółki AQForm Lighting Solutions, znanej wcześniej jako Aquaform, znajduje się w Czernichowie pod Krakowem. Za kilka miesięcy będzie tam również centrum badawczo- -rozwojowe.

Kierowana
przez Wojciecha Starowieyskiego małopolska firma AQForm, która stała się
częścią belgijskiej grupy Delta Light, zachowa własną markę.
Zobacz więcej

POD WŁASNYM SZYLDEM

Kierowana przez Wojciecha Starowieyskiego małopolska firma AQForm, która stała się częścią belgijskiej grupy Delta Light, zachowa własną markę. Fot. ARC

— Budowę zakończymy w połowie roku, potem nastąpi okres odbiorów i dalszego wyposażania, a pod koniec roku chcemy je uruchomić — mówi Wojciech Starowieyski, prezes AQFormu.

Spółka rozpoczęła projekt w połowie 2017 r. i dotychczas zainwestowała ponad 10 mln zł. Docelowo będzie to ok. 16 mln zł, przy czym 45 proc. kwoty ma być zrefinansowane z przyznanych już funduszy unijnych. Same maszyny i urządzenia kupione do tej pory do laboratorium kosztowały ponad 1 mln zł.

Taka branża

— Uznaliśmy, że takie centrum badawcze jest nam niezbędne, bo cała branża oświetleniowa niezwykle szybko się teraz rozwija, wprowadza innowacje. Nie możemy zostać w tyle — twierdzi Wojciech Starowieyski.

Laboratorium będzie pracować nad udoskonaleniem produktów i nowymi pomysłami. Dzięki odpowiednim aplikacjom na smartfon można dziś sterować nie tylko intensywnością oświetlenia, ale także jego barwą, dostosowując ją np. do pory dnia lub roku (taką funkcję można też zaprogramować). Ponadto obecnie nowoczesne źródła światła spełniają wiele dodatkowych funkcji, które są przydatne np. w miejscach publicznych. Dzięki temu, że są stale podłączone do źródła prądu, mogą być przekaźnikami danych (antenami). Tę funkcję wykorzystuje się już np. w muzeach lub galeriach, gdzie za ich pośrednictwem zwiedzający mogą ściągnąć na smartfon program lub opis poszczególnych dzieł.

Rośnie sprzedaż

Szef małopolskiej firmy liczy, że m.in. dzięki wspomnianej inwestycji przychody będą od przyszłego roku rosły w tempie 10-15 proc. rocznie. Obecnie sprzedaż spółki, która zatrudnia ok. 130 pracowników, wynosi ok. 30 mln zł. W 2019 r. może to być już 35 mln zł.

Innym czynnikiem, który ma pozwolić zwiększyć sprzedaż, jest wejście do grupy Delta Light. W połowie zeszłego roku ten belgijski inwestor wykupił od części współwłaścicieli pakiet udziałów polskiej firmy. To, jak mówi Wojciech Starowieyski, który sam jest udziałowcem AQForm, otwiera producentowi drogę na kolejne rynki.

— Grupa Delta Light, której roczne obroty sięgają 100 mln EUR, jest obecna w 120 krajach świata. My działamy na razie w ok. 20, głównie z Europy Środkowej i Wschodniej, choć również w Austrii czy w części Skandynawii. Będziemy chcieli wykorzystać synergie i wkroczyć do kolejnych państw. Na pierwszy ogień pójdzie stara Unia Europejska, potem Ameryka i może Bliski Wschód — deklaruje szef AQFormu.

Jego zdaniem, że portfolio produktowe grupy Delta Light i jego spółki się uzupełnia. Pierwsza jest postrzegana jako wytwórca oświetlenia z wyższej półki, druga — może uchodzić na Zachodzie za producenta opraw z półki średniej. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Mayer

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Punkt badania światła