Putin ma swój szczyt

DI
opublikowano: 08-05-2007, 00:00

Prezydent Rosji spotka się z przywódcami Kazachstanu i Turkmenistanu, by uzgodnić budowę gazociągu nadkaspijskiego.

Prezydent Rosji spotka się z przywódcami Kazachstanu i Turkmenistanu, by uzgodnić budowę gazociągu nadkaspijskiego.

Złe wieści dla prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Dokładnie wtedy, gdy organizuje on w Krakowie szczyt prezydentów Gruzji, Ukrainy, Litwy i Azerbejdżanu, mający uniezależnić nas od rosyjskich dostaw energii, Władimir Putin przygotowuje własny kontrszczyt. Jak podaje rosyjski portal Gazeta.ru, 11 i 12 maja spotka się on w Aszchabadzie z prezydentami Turkmenistanu i Kazachstanu, by podpisać porozumienie o budowie gazociągu nadkaspijskiego.

Rurociągiem tym ma popłynąć turkmeński gaz przez pozostałe dwa kraje na Zachód. Jak podkreślają rosyjscy eksperci, to konkurencja dla planowanej magistrali transkaspijskiej wiodącej przez Azerbejdżan i Gruzję do Europy, a popieranej m.in. przez USA i Polskę.

Podróż Putina do Azji Środkowej to kolejny cios dla polityki energetycznej prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Pierwszym była odmowa Nursuntana Nazarbajewa udziału w krakowskim szczycie. Ponadto prezydent Kazachstanu poinformował, że jego kraj byłby zainteresowany udziałem w dostawach ropy do naftociągu Odessa-Brody tylko wtedy, gdy do przedsięwzięcia dopuszczona zostanie Moskwa. A przecież rura z Ukrainy miałaby nasz kraj uniezależnić od dostaw paliwa z Rosji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu