Putin poparł plany Łukoilu na Węgrzech

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 13-02-2006, 19:19

Prezydent Rosji Władimir Putin, który pod koniec lutego wybiera się z wizytą na Węgry, poparł w poniedziałek plany koncernu naftowego Łukoil, dążącego do rozszerzenia swojej obecności w tym kraju.

Prezydent Rosji Władimir Putin, który pod koniec lutego wybiera się z wizytą na Węgry, poparł w poniedziałek plany koncernu naftowego Łukoil, dążącego do rozszerzenia swojej obecności w tym kraju.

"Nasze stosunki z krajami Europy Środkowej umacniają się, wychodzą na nowy, dobry poziom" - oświadczył Putin, podejmując na Kremlu prezesa Łukoilu Wagita Alekpierowa. "Nie wątpię, że węgierscy partnerzy poprą waszą aktywność" - dodał rosyjski prezydent.

Prezes Łukoilu poinformował Putina, że jego koncern zamierza dokonać kilku dużych zakupów na rynku europejskim i amerykańskim.

"Rozpoczęła się aktywna praca nad inwestycjami w Europie Wschodniej. Są to głównie rafinerie. Chodzi o to, aby prowadzić sprzedaż detaliczną, a nie handlować surowcami, i wyjść na końcowego odbiorcę" - zauważył Alekpierow.

Prezes Łukoilu podkreślił, że działalność koncernu na rynkach Europy Środkowej i Wschodniej aktywnie wspiera MSZ Rosji, lobbując "w dobrym tego słowa znaczeniu" jego interesy.

Alekpierow nie powiedział, jakie konkretnie aktywa interesują koncern w Europie Środkowej i Wschodniej, w tym na Węgrzech.

Największą węgierską spółką petrochemiczną jest MOL, do którego należą nowoczesne rafinerie na Węgrzech i Słowacji.

Łukoil dysponuje około 600 stacjami benzynowymi w Europie. Obecnie rozbudowuje swoją sieć na Węgrzech. "Stacje te zaopatrują nasze rafinerie. Wierzę, że doceni pan jakość naszej pracy podczas wizyty" - powiedział Alekpierow, zwracając się do prezydenta.

Jerzy Malczyk

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane