Putin: Rosja gotowa dostarczyć gaz do Europy

opublikowano: 13-10-2021, 14:35

Prezydent Władimir Putin zadeklarował, że Rosja jest gotowa dostarczyć gaz ziemny, którego potrzebuje Europa. Zarzucił jej jednocześnie błędną politykę, która doprowadziła do obecnego kryzysu.

- Zawsze wychodziliśmy naszym partnerom naprzeciw i jesteśmy gotowi dyskutować dodatkowe kroki - powiedział Putin na otwarciu Russia Energy Week w Moskwie.

Skrytykował jednocześnie Europę za wprowadzenie „błędów systemowych” do systemu energii, a następnie przerzucanie na innych winy kiedy sprawy potoczyły się w złym kierunku.

Władimir Putin, fot. Bloomberg
Władimir Putin, fot. Bloomberg

Prezydent Rosji powiedział, że europejscy odbiorcy popełnili błąd polegając na dostawach z krótkoterminowych kontraktów w celu zapełnienia swoich magazynów gazu. Przekonywał, że korzystniejsze byłyby dla nich kontrakty długoterminowe.

- Putin wyczuł okazję wynikającą z kryzysu – powiedział Andriej Kortunow, szef stworzonej przez Kreml Rosyjskiej Rady Spraw Międzynarodowych. – Rosja chce zapobiec opóźnianiu przez Unię Europejską certyfikacji Nord Stream 2 i rozpocząć rozmowy o długoterminowych cenach za gaz – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane